Naslovna HKD Napredak Večeras svečano otvorenje XXV. Međunarodne likovne kolonije Breške. Dobro nam došli!

Večeras svečano otvorenje XXV. Međunarodne likovne kolonije Breške. Dobro nam došli!

Trinaest umjetnika iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Mađarske, Austrije i Bosne i Hercegovine polako pristiže na Breške gdje će večeras, u župnoj crkvi u 19, 00 sati svečano biti otvorena jubilarna XXV. Međunarodna likovna kolonija Breške.

Hrvatsko kulturno društvo Napredak Glavna podružnica Tuzla s ponosom ističe ovu značajnu obljetnicu, jer kao organizatori nikada nisu odustali od ove velike regionalne likovne priče, iako je bilo godina koje su bile itekako izazovne i teške.

Posebno su ponosni na činjenicu da ovu umjetničku manifestaciju organiziraju više od dva desetljeća zajedno s Franjevačkim samostanom Tuzla i Župom Breške čiji su župljani oduvijek sjajni domaćini i prijatelji Kolonije.

U proteklih četvrt stoljeća kroz Breške je prošlo stotine umjetnika, a Breščani uvijek s velikom radošću dočekuju Koloniju i umjetnike koji priču o ljepoti njihovog sela prenose diljem svijeta.

Stoga se nadamo da će i ovogodišnja Međunarodna likovna kolonija Breške iznjedriti vrijedna umjetnička djela koja ostaju trajni zalog i zapis o nečemu lijepom i uzvišenom što se događalo u prekrasnom ambijentu podno Majevice, u mirisu brežačkih lipa.

Tjedan koji je pred nama pruža nam i jedinstvenu mogućnost druženja s umjetnicima u Breškama, uživanja u razgovoru s njima i njihovoj inspiraciji.

Jedinstven prostor brežačke crkve donosi mir, tišinu, nadahnuće. Organiziranje kolonije u takvom prostoru je poticajno, a kako su nam prethodnih godina pričali akademski slikari, u Breške su dolazili tražiti mir. Zato danas mnogi Breške i ocvale lipe brežačke crkve doživljavaju i osobnim smirajem.

Maja Nikolić