HKD Napredak Glavna podružnica Tuzla i Franjevački samostan Tuzla u novu, 2025. godinu, ulaze velikim koncertom klasične glazbe dvije mlade umjetnice, violinistice Arine Behlilović i pijanistice Iman Jahić Hošić.
Koncert će biti održan u ponedjeljak, 13. prosinca u HKC “Sveti Franjo”, Tuzla, u 19, 00 sati.
U razgovoru za Hrvatski glasnik, Arina Behlilović i Iman Jahić Hošić nam kažu da su jako sretne što će u svom gradu ponovno prirediti jednu pravu umjetničku večer.
“Prvenstveno smo imale ideju održati koncert kamerne muzike, međutim, uz dvije sonate za klavir i violinu, naš program smo upotpunile sa solo komadima”, ispričale su nam ove dvije mlade umjetnice.
Tako ćemo u ponedjeljak uživati u djelima najvećih skladatelja. To su Bach – Sonata za violinu i klavir h-mol BWV 1014, Ysaÿe – Sonata za solo violinu “Balada” br. 3, Mokranjac – Svita za klavir “Intime”, a za kraj nam donose veličanstvenog Griega i Sonatu za violinu i klavir c-mol, br. 3
“Jako se radujem dolazećem recitalu. Iman i ja smo već neko vrijeme planirale što ćemo svirati, a u zadnjih par mjeseci stigle smo i održati nekoliko proba, iako smo na različitim dijelovima Europe”, kaže nam Arina Behlilović koja je trenutačno na zadnjoj godini bachelor studija na Mozarteum Univerzitetu u Salzburgu, a planira i upisati master, također ja Mozarteumu.
“Koncerte sam svirala do sada u Austriji, Hrvatskoj, Italiji i naravno u rodnoj BiH. Moram napomenuti da je nadolazeći recital drugi zajednički koncert Iman i mene. Prvi smo imale kao srednjoškolke, kad smo još zajedno išle na takmičenja kamerne muzike”, ističe Arina.
Iman Jahić Hošić je studentica Muzičke Akademije u Sarajevu na masteru, i profesorica je klavira u Mostaru.
Ponovno dijeljenje scene Iman i Arine njima dvjema zasigurno donosi nova, zrelija iskustva, a i podsjetit će i na lijepe srednjoškolske dane. Nama, ljubiteljima klasične glazbe ovaj koncert također donosi jedno novo duhovno bogatstvo.
Arina Behlilović nas podsjeća na donedavnu sjajnu suradnju Srednje muzičke škole “Čestmir Mirko Dušek” Tuzla i Univerziteta Mozarteum koja je završena 2023. godine. Podsjeća također na činjenicu da je Tuzla iznjedrila velike glazbene umjetnike koji su danas prepoznatljivi diljem svijeta. Šteta bi, smatra Arina Behlilović, bilo da se takva reputacija Tuzle ugasi.
“Nadam se da ćemo ponovno organizirati neke projekte, samo mnogo toga je samoinicijativno. Voljela bih da Tuzla i BiH generalno imaju više podrške u smislu kulture, muzičkog obrazovanja i uvjeta. Korepetitor kojeg sam dovela sa mog Univerziteta svirao je sa mnom koncert u BKC-u Tuzla, na klaviru koji se raštimavao tokom sviranja, a na isti dan je bio naštiman.”
I zaista, umjetnost je, posebice glazbena, ono što ljude i jedan grad čini živima, obogaćuje ih.
“Umjetnost je nešto što održava ljudsku kreativnost i mnogo je bitna za ovodanašnji “brzi” svijet. Voljela bih da svi ljudi, svih životnih dobi, spoznaju kako je ponekad lijepo otići na koncert klasične muzike, izložbu ili predstavu i nahraniti um znanjem o umjetnosti. Austrija definitivno mnogo ulaže u očuvanje kulturne baštine, a pogotovo Salzburg koji odiše kulturom”, kaže Arina Behlilović koja zajedno s Iman Jahić Hošić često održava koncerte, bilo samostalne ili s drugim glazbenicima jer im je objema jako stalo da održe formu i tradiciju kao koncertne glazbenice.
“Zato mi je jedan od narednih ciljeva suradnja sa Sarajevskom filharmonijom i sa drugim orkestrima u BiH. Također, svaka godina donosi toliko puno promjena na studiju. Vizija o muzikalnosti se razvija, sluh se mijenja. Mislim da sam dosta napredovala zajedno sa Iman u pedagoškom smjeru. Imamo drugačiji pristup prema vlastitom sviranju i jedna prema drugoj. Znamo kakav zvuk želimo ostvariti, i znamo ga objasniti. A to je mnogo teže nego što se čini.”
Podsjetit ćemo da je Univerzitet Mozarteum u Salzburgu jedan od najvećih svjetskih studija jer nudi prije svega visoko kvalitetno obrazovanje. Pohađaju ga glazbenici iz cijelog svijeta.
“Ja sam u klasi profesorice Klare Flieder, a u saradnji sam sa profesorima kamerne muzike na Mozarteumu i trenutno sviram u gudačkom kvartetu sa studentima. Često sviram i u orkestru na projektima gdje sviramo opere i simfonije. Iman je skoro surađivala na masterclassima gostujućih profesora na MAS (Ruben Dalibaltayan, Dragomir Melmuka, Letizia Michelon i dr.), a u klasi je profesorice Višnje Bakalar”, ispričala nam je Arina.
Na naše pitanje kako je danas u ovom svijetu velikih neizvjesnosti uopće živjeti umjetnost, Arina Behlilović i Iman Jahić Hošić nam kažu, veoma izazovno.
“Svaki vid potpore nam je izuzetno bitan za dalji rad i razvoj kao i motivaciju koja je ključ ovog našeg poziva. Zato smo počastvovane što ćemo svirati u novom objektu Hrvatskog kulturnog centra u Tuzli, a neizmjerno hvala HKD Napredak u Franjevačkom samostanu na ukazanom povjerenju i pruženoj prilici, da u svom rodnom gradu nastavimo djelovati i širiti umjetnost”, istaknule su Arina i Iman te svim poštovateljima klasične glazbe poželjele dobrodošlicu.
Misija HKD Napredak oduvijek je bila pomoći mladim ljudima, biti im podrška i uvijek pružiti priliku i povjerenje. Ova misija Napretka pokazala se najispravnijom pa danas s velikim ponosom gledamo brojne uspješne mlade ljude u svijetu umjetnosti i znanosti.
Maja Nikolić