Državljani BiH bez ograničenja trenutačno mogu putovati u samo tri zemlje – Srbiju, Sjevernu Makedoniju i Crnu Goru, a u Hrvatsku odnedavno mogu ući sa potvrdom da su prebolovali COVID19 u posljednjih šest mjeseci ili s potvrdom da su primili cjepivo protiv koronavirusa. Saznali smo kakva je situacija sa ostalim zemljama svijeta, ko i kako u ovoj situaciji može ući u BiH, kako u ovakvoj situaciji rade turističke agencije i šta o svemu kažu epidemiolozi…
Slobodna putovanja u većinu zemalja svijeta za Bosance i Hercegovce još nisu otvorena opcija. Želite li saznati možete li kao državljanin BiH ući u određenu zemlju možete, je li prilikom ulaska potreban negativan PCR test, je li po ulasku obvezan karantin, kakva pravila važe u svakoj od ovih zemalja posjetite web stranicu Ministarstva sigurnosti BiH gdje se, u okviru aplikacije koja se redovito ažurira, nalaze pravila i upute za putovanja u inozemstvo. Bez ograničenja se putuje u samo tri zemlje. Turističke agencije, međutim, uspijevaju raditi po novim pravilima i, usprkos pandemiji koronavirusa, proširiti svoju ponudu.
Predviđa se da će i u 2021. godini međunarodna putovanja biti obilježena restrikcijama i pravilima vezanim za COVID-19, te da se turizam u potpunosti neće oporaviti do 2023. godine. Turističke agencije u 2021. nude reduciran broj putovanja sa dodatnim uslovima.
„Pratimo svi situaciju kakva je trenutno. Mi, turističke agencije moramo poslovati i u skladu sa svim preporukama i, tako da kažem, svim odlukama i naredbama zemalja u koje se putuje. Zemlje se otvaraju. Ovo su neki uslovi kojima se svi polako moramo početi usklađivati. PCR test, antigenski test je nešto što će, ako ne već je postalo normalno će postati normalno postati ubuduće kad se putuje u bilo koju zemlju“, ističe Alisa Hasić iz Turističke agencije „Golden tours“ iz Tuzle i dodaje da se, usprkos zatvorenosti zbog pandemije koronavirusa, iz BiH ipak može i na neke nesvakodnevne destinacije.
„Mi smo prošlog mjeseca imali jednu grupu putnika za Maldive, dakle rade se i daleka putovanja tipa Ujedinjenih arapskih emirata gdje putnici putuju, naravno, uz PCR test. Također, još neke daleke destinacije tipa Sejšela koje su interesantne u ovom sad proljetnom periodu gdje vremenske prilike omogućavaju da putnici posjete su dosta interesantne, jer za naše putnike ne trebaju ni vize.“
Jedna od zemalja koja je otvorena za ulazak bosanskohercegovačkim državljanima je Turska, a od 14. travnja i bez PCR testa. Plan je da se putovanja i ovog ljeta za Tursku realiziruju s Međunarodnog aerodroma Tuzla. Ovdje je krajem ožujks uveden ljetni red letenja koji će biti na snazi do posljednjeg tjedna u listopadu. Vraćene su linije za Eidnhoven, Keln i Berlin. Rukovoditelj prometa na Međunarodnom aerodromu Tuzla, Edina Šišić kaže da je plan uvođenje dodatnih linija na ljeto.
„najavljeno je jo dodatnih pet linija da će početi u ovom momentu. Međutim, nažalost, zbog COVID pandemije koja je na globalnom nivou, prolongirano je njihovo započinjanje. Znači, dodatnih pet destinacija za Beč, Bilund, Fridrishafen i Baden Baden, Vaxjo gdje se nadamo da će to startati u junu.“
Uvjeti za putovanja na ove destinacije ovise o pravilima i naredbama koje su na snazi u zemlji u koju se želi putovati. S Međunarodnog aerodroma Tuzla apeliraju na građane da se prije kupovine karte upute imaju li sve potrebno za ulazak u određenu zemlju. PCR test, za koji treba pričekati dva sata, mogu uraditi na samom aerodromu, kao i antigen test čiji rezultat bude poznat za 20 minuta. U ove svrhe je u prostorijama zgrade aerodoroma otvoren i centar za testiranje. Za ulazak u Bosnu i Hercegovinu našim državljanima ne treba PCR test, oslobođeni su ove obveze i državljani Hrvatske, Srbije i Crne Gore ako ulaze izravno u BiH iz države čiji su državljani, saznajemo od Franke Vican, glasnogovornice Granične policije BiH.
„Bez PCR testa u BiH mogu ući vozači i suvozači teretnih motornih vozila u međunarodnom transportu robe, kao i putnici u tranzitu ako tranzitiraju do zemlje uobičajenog boravka. Isto vrijedi i za timove civilne zaštite, zatim pripadnike vojnih snaga, diplomatsko-konzularno osoblje, kao i za maloljetnu djecu i supružnike koji su stranci, a čiji je supružnik, odnosno roditelj državljanin BiH.“
Bez obzira na mogućnosti koje su trenutačno u opciji za putovanja, epidemiologinja iz Doma zdravlja Tuzla, Jasna Šadić ih ne preporučuje, osim nužnih. Epidemiološka situacija u BiH, ali i svijetu nije povoljna te smatra da je bolje izbjeći bilo kakva nepotrebna izlaganja riziku zaraze i širenja koronavirusa.
„Ja smatram i normalno je i ljudski je, pogotovo sad u ovoj situaciji kada smo mi svi umorni, zasićeni, preopterećeni, znači normalno je planirati putovanja i nadamo se da će se ona desiti u skorije vrijeme, ali zasad ih treba odgoditi.“
Europska komisija je predstavila nacrt “zelenog certifikata” koji će važiti u svim članicama EU od sredine lipnja. Građani bi u svom “certifikatu” imali unesene podatke o cijepljenju protiv korone, korona-test star najmanje 20 dana, koji sugerira da imaju antitijela, ili novi negativan test kao dokaz da trenutačno nisu zarazni. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, sve ovo ima dodatni problem, jer se ni u ovom trenutku ne zna kada će se dogoditi masovna imunizacija.
E.A.