U Tomislavgradu je otvorena prva od 4 izložbe – projekta „Delmati – snaga zajedništva“. Riječ je o projektu u kojem sudjeluje 11 muzejskih i sveučilišnih institucija iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Izložba prvi put priča priču o ilirskom plemenu Delmati. Mladim ljudima, ali i široj javnosti želi predstaviti povijest Dalmacije, kao i one po kojima je Dalmacija dobila ime.
“Ilirsko pleme Delmati su zapravo ostavili taj neizbrisivi trag na tom prostoru i cijeloj jednoj provinciji koja je bila 10 puta veća od prostora na kojem su oni živjeli”, ističe Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu.
Prostor na kojem su živjeli Delmati prostirao se od Kupreške visoravni do mora, na prostoru dviju današnjih država.
“Međutim, riječ je o istom prostoru koji u biti baštini isti kulturni identitet bez obzira na to što su danas nacrtane nekakve granice koje su se mijenjale kroz prošlost. Evo danas su ovakve kakve jesu, ovaj prostor diše kao jedno tkivo. Praktički prostor od Kupreške visorovni pa sve do Jadrana baštini isti kulturni identitet”, smatra Darija Domazet, ravnateljica muzeja Cetinske krajine i koordinatorica projekta Delmati za RH.
Centar ilirskog plemena Delmata, Delminij, bio je na području Tomislavgrada. Nakon sukoba s Rimljanima Delminij je uništen i centar se pomiče prema jugu, odnosno Saloni.
“To zajedništvo u Delmata, koje je vladalo, mi to prenosimo na današnje muzejske institucije. Znači, ako imamo današnju administrativnu granicu preko tog delmanskog teritorija, to je zajedništvo uopće muzejskih institucija, koje krasi ovaj projekat”, napominje Stipan Dilber, kustos Franjevačkog muzeja Tomislavgrad.
U idućih godinu dana izložbom će se pratiti put Delmata od Delminija do Salone. Put je počeo u Tomislavgradu, ide preko Sarajeva i Livna, a završit će sljedeće godine u Arheološkom muzeju u Splitu.