Naslovna Istaknuto Mijatović: Tuzla treba biti još bolja s istinskim vrijednostima na prvom mjestu...

Mijatović: Tuzla treba biti još bolja s istinskim vrijednostima na prvom mjestu i jednaka za sve ljude

JASMINKA MIJATOVIĆ, dugogodišnja vijećnica u Gradskom vijeću Tuzla i predsjednica Zajednice žena „Kraljica Katarina Kosača“ Tuzla,  za Hrvatski glasnik otvoreno govori o svom političkom i društvenom djelovanju.  Kao vijećnica predložila je niz  inicijativa, prijedloga, vijećničkih pitanja, dopuna,  zaključaka, sudjelovanja u diskusijama i replikama.  Inzistiranje na donošenju Statuta Grada, kao i statuta mjesnih zajednica obilježilo je njen rad u Gradskom vijeću Tuzla. Sudjelovala je u brojnim međunarodnim projektima, a svoj rad posvetila je  ravnopravnosti žena te borbi da svi ljudi imaju adekvatan pristup liječenju bez dugih čekanja. Ova iskusna pravnica i u budućnosti će se, ističe, zalagati za ljudska prava vodeći se prije svega istinskim ljudskim i moralnim vrijednostima.

 Razgovarala: Maja Nikolić

 HG: Dugogodišnja ste vijećnici u Gradskom vijeću Tuzla, kako vidite budućnost ovog važnog predstavničkog tijela?

Mijatović: Gradsko vijeće je predstavničko tijelo i nije zakonodavni organ. Obzirom na nadležnost  Vijeća propisanu Zakonom o principima lokalne samouprave F BiH u gradu Tuzla, zbog  političke potrebe nadzora nad  implementacijom projekata veoma važnih samo  uskom krugu osoba, a realiziranim samo zbog postojanja dovoljnog broja vladajuće većine,  susrećemo se sa situacijom da grad Tuzla, od proglašenja gradom  2014. godine do danas nema usvojen Statut. Neshvatljivo  je da u izjavama ili objavama pojednih predstavnika se pokušavaju   iskriviti činjenice i  tvrditi suprotno, ili je evidentno nepoznavanje materije o kojoj govore,  a Plan rada Gradskog vijeća Tuzle svake godine kao  aktivnost, bez navedenog roka usvajanja, propisuje donošenje Statuta Grada.  Sve to je dovoljan dokaz da  nije postojala volja za usvajanjem Statuta, kako bi se zadržao monopol vlasti u rukama vladajućih. Činjenica da mjesna zajednica nema statuta, kao temeljnog akta,  dokaz  je da  na  djelu imamo centralizaciju rijetko viđenu u modernoj demokraciji, ali i u bivšoj nam državi. Iako nekada snažne, mjesne zajednice su nakon 1990-ih oslabile, te sada djeluju bez jasno definiranih funkcija, zaduženja  i proračuna. UNDP je prepoznao zanemarenu ulogu mjesne zajednice na ovim prostorima te realizirao projekat koji će omogućuti kvalitetniji život građana kroz veće demokratsko sudjelovanje  i odgovornost prema javnosti, kroz unapređenje  uloge mjesne zajednice, revitalizaciju vlasti koja bi trebala biti najbliža građanima. Grad Tuzla nije bio dio ovog veoma poželjnog i prijeko potrebnog projekta   i sve to je dovoljan pokazatelj žiteljima Tuzle da su promjene potrebne u radu i djelovanju, a time i promjene kroz predstojeće izbore. Nije prihvatljivo da u 21. stoljeću imamo mjesne zajednice bez vode, onečišćen okoliš, zanemarenu zdravstvenu zaštitu, neriješen problem njegovatelja i  mjesne zajednice skoro nepokrivene rasvjetom, putnom infrastruktorom i sve ono što je prevažno većini žitelja u mjesnoj zajednici o kojoj se govori. Ravnomjeran razvoj svih mjesnih zajednica, a time i Tuzle u cjelini je budućnost koja je pred nama.

HG: Je li teško danas biti žena u politici?

Mijatović: Da jeste, zasigurno. Nekada su me strani predstavnici u našoj zemlji pitali zašto u politici nema žena između 30 i 50 godina ili se brzo povuku iz politike. Dugo sam  o tome promišljala i sad mi je i jasno zašto. Biti žena u politici je hrabrost prije svega, jer od samog početka nemate neke šanse i izloženi ste češće pritiscima, a i mobingu, nego muške kolege. S druge strane, svi bi mi htjeli neke promjene, ali rijetki od nas su spremni i te promjene uvesti u praksi i krenuti od sebe.  Govorimo  o potrebi većeg broja  žena u politici, ali većina će otići i glasati za muškarca. Tu više nije samo borba s uvriježenim mišljenjem da političari nisu pošteni ljudi, kao žena, morate se boriti s čitavim nizom drugih predrasuda. Istina je da bez potpore koju imam u obitelji i obiteljskog tima koji djeluje pri kreiranju i realiziranju skoro svega što ja radim, a ja dobro odvagam prije realiziranja, ne bih se niti sama zadržala u ovoj političkoj priči.  Imam sestru i moj tata pokojni je nastojao da od nas načini samostalne osobe sa jasno izgrađenim stavovima, dok je pokojna mama inzistirala na ekonomskoj neovisnosti žene. To mi je i danas  vodilja u životu.  Ali su i rijetki primjeri spremni za žrtvu koju politika traži. Vrijeme je da krenemo graditi bolji svijet u kojem će se istinske vrijednosti staviti na pravo mjesto. Protivnica sam podobnih, a nestručnih, ali isto tako pobornica jednakih šansi i za žene i za muškarce.

 HG: S kakvim ste se sve predrasudama do sada susretali?

Mijatović: Svima mora biti jasno da je predrasuda unaprijed donesen sud ili mišljenje o nečemu što se dovoljno ne poznaje. To je stav zasnovan na nedokazivim tvrdnjama i najčešće je riječ o negativnim stavovima. Čim ste članica HDZ BiH, a pogotovu na ovim prostorima, odmah trebate seliti za Hrvatsku, optužuju vas da slušate Hercegovinu, nacionalista ste, da ne nastavljam, bez obzira što posjedujete nemjerljivo iskustvo, znanje i sposobnost za rješavanje mnogih problema i to je predrasuda sa kojom morate živjeti. I bez obzira što su svi svjesni da krše Ustav i zakone ove zemlje, tim predrasudama. Nestučni i podobni moraju nešto pisati i govoriti. Pa bilo to i ponavljanje. Na brojnim okruglim stolovima organiziranim sa ciljem poboljšanja statusa žena u politici ili povećanim brojem  sudjelovanja žena u politici, većina žena je jedinstvenog stava da su naše stranačke vođe krive, da muškarci ne daju šansu ženama u politici. Međutim, kada su na jednom okruglom stolu nazočili naše muške kolege,  priča se zarotirala za 180 stupnjeva. Više nije bilo takve ženske priče. Jedna sam od rijetkih koja  je imala  identičnu priču. Kod nas je riječ o tvrdokornim predrasudama, naučenim od skupine onih koji predstavljaju autoritet. A za rezultat imamo dvoličnost, podobnost i stvaranje okruženja  zastrašivanja, neodlučnost i smanjenje broja zainteresiranih za političko djelovanje. Sa predrasudama se  treba boriti, na vrijeme ih prepoznavati, odstranjivati istinom, ali one se nikada neće iskorijeniti. Ovdje pogotovo.

HG: Brojne nevladine organizacije kroz različite projekte promoviraju žene. Jeste li do sada imali podršku nevladinih organizacija? 

Mijatović:  Može li se nazvati potporom  sudjelovanje u projektima koji promoviraju žene, nisam sigurna. Uvijek u tim projektima možete upoznati druge žene s različitim životnim pričama, koje mogu biti i put nekih promjena. Meni osobno nije potpora ako se organizira skup ili okrugli stol na kojem ćemo mi žene kritizirati muškarce i govoriti o potrebi većeg broja žena u politici, bez konkretnih zaključaka, koji su osnov za izradu različitih planova pa i zakona, a koji će rezultirati recimo jednakim brojem imenovanih žena i muškaraca na odgovorajuće pozicije. Svaka vrsta edukacija u cilju realiziranja prethodno navedenog je pravi put. Nepotrebni su i projekti u kojima sudjeluju  žene, s ciljem povećanog broja žena recimo na listama, a za rezultat imamo situaciju da se žene javno izjasne kao  sudionice  okruglog stola, da ne žele ili neće na listu. Projekt, ukoliko je sam sebi svrha i utrošak određenog iznosa novca je nepotreban. Jedina konkretna potpora nevladinog sektora je bila od strane:  Udruga „HO Horizonti“ i „HO ZZIPO“ iz Tuzle, koje su me podržale kada sam tražila da se lista naručivanja u Domu zdravlja Tuzla smanji na razumno vrijeme i postavila pitanje kada će se početi s programima prevencije u cilju zaštite zdravlja žitelja Tuzle. Ovim putem zahvaljujem a posebno Udruzi  „HO Horizonti“ na konkretnoj potpori. Vidim da i sada daju potpore ženama koje su na listama i mislim da su primjer pozitivne priče u našem okruženju.

HG: Je li važno da što više žena sudjeluje u institucijama? 

Mijatović: Naravno da je važno! Diskriminacija bilo koga nije društveno prihvatljiva niti poželjna. Mislim da u institucijama treba biti jednak broj i žena i muškaraca, ali stručnih, odlučnih  i sposobnih, ovisno o instituciji o kojoj je riječ. Fer predstavljanje je također prevažno, a to je i zajednička poruka 13 predstavnika Vlada i međunarodnih organizacija kao potpora na izborima koji slijede.

 HG: Imate li neki određeni stav već sada  pred novi politički put Tuzle, a zaista će biti daleko drugačiji s obzirom ma mnoštvo novih stranaka koje se vide u ovoj gradskoj instituciji? 

Mijatović: Za očekivati je novi politički put Tuzle, na osnovu i navoda iz vaših pitanja. No, prevelik broj stranaka, po mom osobnom iskustvu, vjerojatno će dovesti do smanjenja broja vijećnica/ka iz jedne političke opcije, što je preduvjet za dobro poznatu trgovinu za kompletiranje buduće većine. S druge strane, tu je izvjesno da će se pojaviti mnogo izgubljenih glasova kroz potpore pojedincima u strankama koje neće niti preći izborni prag. Nisam sigurna da su svjesni i glasači i budući politički akteri u što su se upustili. To jasno pokazuju i njihove objave, koje nemaju utemeljenja niti u njihovom osobnom znanju i  iskustvu niti u analizi trenutačnog stanja, a koje bi bile garant nekih promjena koje nude. I to jake političke opcije znaju i računaju s tim. Očito je da su u politici najviše oni koji nisu  ma šta to moglo značiti.