Tuzla je jedan od gradova u Bosni i Hercegovini koji je pretrpio velike štete od nedavnog nevremena. Ekipe Gradske službe civilne zaštite Tuzla ovih dana su na terenu i procjenjuju o kolikim štetama se radi.
Olujno nevrijeme koje je Tuzlu zadesilo protekli tjedan u dva navrata, napravilo je štetu na cestovnim komunikacijama, infrastrukturi, privatnim i poslovnim stambenim objektima. Iako su meteorolozi najavljivali da će se ovakav scenarij ponoviti u tijeku tjedna, to se srećom nije dogodilo.
„Komisija za procjenu štete je već treći dan na terenu i prikuplja podatke po prijavama građana. O kolikim tačno štetama se radi znaćemo u narednih sedam dana. Moja procjena je da nisu bile veće od 300 hiljada maraka ovo što smo mi imali. Tu ne mislim na krovove pravnih lica, individualnih stambenih objekata i vozila na koja su pala stabla“, kaže Suad Mustajbašić iz Gradske civilne zaštite Tuzla.
S obzirom na veliki broj stabala koji je tijekom nevremena pao i na automobile, građani su imali brojne upite za naknadu štete.
„Što se tiče Civilne službe Grada Tuzle, mi imamo tamo u članu 184 saniranje dijela šteta u skladu sa mogućnostima Grada Tuzla. To se odnosi na putnu infrastrukturu, dakle, elektroinstalacije ili nešto što bi moglo ugroziti građane da nesmetano obavljaju svoje poslove. Mi smo oko 90% sredstava predviđenih za to utrošili na otklanjanje takvih posljedica“, kaže Sead Mustajbašić iz Gradske civilne zaštite Tuzla.
S obzirom na brojne promjene kada su vremenske prilike u pitanju, meteorolozi najavljuju mogućnost češćeg olujnog nevremena u budućnosti i da se na ovakve neprilike moramo navikavati.
„Mi smo svaki puta upozoravali građani da se ponašaju u skladu sa najavama. Što se tiče najava olujnog nevremena, mi tu ne možemo uticati nikako. Možemo poduzeti preventivne mjere, ali kolikog će intenziteta neki vjetar biti ili kiša jačine, nažalost možemo samo čekati i što prije djelovati ukoliko bude šteta. Međutim, ne treba dizati paniku. Bilo je i prije više desetina godina ovakvih situacija gdje su se dizali krovovi i lomilo drveće od intenziteta vjetra. Sad samo imamo bolje prognoze i više dostupnih informacija. Uvijek možemo očekivati da će nas zadesiti neko nevrijeme, ali važno je da pravovremeno djelujemo. Služba civilne zaštite je spremna. Imamo formiranih osam službi zaštite i spašavanja. U ovom momentu je aktivirano samo četiri i za ovo kratko vrijeme smo uspjeli dovesti grad u normalno stanje. Sve putne komunikacije su prohodne. Nigdje ne prijeti opasnost građanima da bi moglo pasti drvo, grana… Nadamo se da će tako i ostati“, kaže Sead Mustajbašić iz Gradske civilne zaštite Tuzla.
Enisa Alibalić