Naslovna Kultura INTERBIFEP već 40 godina dokazuje kako umjetnost pobjeđuje sve nedaće

INTERBIFEP već 40 godina dokazuje kako umjetnost pobjeđuje sve nedaće

Piše: Ivana Perić

INTERBIFEP godinama unazad prikazao se kao jedinstvena umjetnička tradicija u Bosni i Hercegovini, koja pruža mogućnost umjetnicima za regionalnu i međunarodnu suradnju. Velika imena popločala su put novim generacijama koje iz godine u godinu ponosno izlažu svoje radove na istom mjestu gdje su ih izlagali njihovi prethodnici, velikani domaće i svjetske umjetnosti. O počecima INTERBIFEP-a za Hrvatski Glasnik govorio je direktor Centra za kulturu Tuzla Edin Jahić.

“Prva izložba nazvana je avangardnom jer je upriličena na otvorenom, u trgovinskim radnjama na Korzu, gdje su svi građani mogli pogledati radove. Kod trećeg INTERBIFEP-a shvatili su da izložba ne zadovoljava tehničke i sigurnosne aspekte i od tada radovi se izlažu u Međunarodnoj galeriji portreta. Prvi INTERBIFEP-a osnovao je Mevludin Ekmečić uz podršku umjetnika, građana, lokalne zajednice. Na tom festivalu sudjelovalo je 109 sudionika iz 28 zemalja. Mnogo poznatih imena domaćih umjetnika našlo se na tom popisu, a neka od njih su Safet Zec, Mersad Berber, Afman Hozić, Radiša Lucić, Želimir Miladin. Ujedno su to imena koja su obilježila umjetnost osamdesetih godina u Jugoslaviji”, kaže direktor Jahić.

Međunarodni  bijenalni festival portreta ove godine je obilježio 40 godina od svog osnivanja. U čast dugogodišnje tradicije postojanja festivala, priređena je retrospektivna izložba nagrađenih autora. Iz Međunarodne galerije portreta poručili su da na simboličan način žele publici vratiti sjećanja, proširiti nova znanja i istovremeno obogatiti fundus galerije.

Usprkos ratnom razdoblju u Bosni i Hercegovini organizatori INTERBIFEP-a uspjeli su izložiti radove. Sedmi INTERBIFEP  prolongiran je u studenom 1995. godine, nakon četiri godine pauze.

“ U razdoblju  rata na festivalu su sudjelovali i domaći i imozemni umjetnici. Umjetnost je pokazala da se može oduprijeti ratnim događanjima. Prikazano je ukupno 117 radova iz 23 zemlje sa više od  250 crteža i grafika, neke od zemalja sudionica su Holandija, Francuska, Češka Republika i druge svjetske zemlje” kaže  Samir Sufi iz Međunarodne galerije portreta Tuzla.

Od 1980. godine festival potreta niže ogromne uspjehe što dokazuje činjenica da je do sada na festivalu sudjelovalo približno 2000 umjetnika iz cijelog svijeta. Ovogodišnji festival uzrokovan pandemijom COVID-19 razlikuje se od dosadašnjih. U Međunarodnoj galeriji portreta odlučili su prikazati nagrađene radove posljednjih 40 godina.

“Nismo željeli razočarati našu publiku, odlučili smo prikazati retrospektivnu izložbu nagrađenih umjetnika sa svih dosadašnjim festivala. Selektivnim izborom prikazali smo 53 rada od ukupno 156 nagrađenih. U selekciji je bilo 137 autora iz 22 zemlje. Radovi će biti izloženi do kraja godine za individualne posjete”, rekao je Edin Jahić

Centar za kulturu bio je primoran obustaviti svoj rad početkom godine zbog epidemiološke situacije. Početkom jeseni donijeli su odluku da nastave svoj rad pod ograničenjima poštujući epidemiološke mjere. Izložbom Muhameda Begića pod nazivom “Bella Ciao”, nastavili su pozitivni niz izložbi. Pored izložbi upriličeni su koncerti „Musica Salinea“ u organizaciji s HKD Napredak,  koncert profesora s Glazbene akademije iz Banja Luke Dejana Jankovića.

“Uzrok nedovoljnih posjeta pored pandemije dokazuje činjenica da se kultura umjetnosti i dalje predstavlja kao elitna stvar u našem društvu koja nije otvorena i dostupna za cjelokupno građanstvo. Radimo na tome da prezentiramo kulturu umjetnosti i bašinu kao dostupne svima i lako razumljive. Realizirat ćemo naše planove već naredni tjedan, organiziranjem koncerta Dženane Huseinagić koja će nam se 22. 12. predstaviti izvođenjem svedalinki i klasične glazbe. Već naredni dan organizirmo koncert Osnovne glazbene škole u Tuzli. Očekuje nas još mnogo lijepih događaja i početkom naredne godine”, rekao je na kraju za HG direktor Centra za kulturu Edin jahić

Iz Međunarodne galerije portreta pozivaju sve građane da posjete ovogodišnju izložbu INTERBIFEP-a, kao i da se pridruže budućim događanjima. Također poručuju da je glavni cilj kulture udaljiti pojednica od svakodnevniih problema, uljepšati život i pružiti bijeg od stvarnosti.