U Hrvatskoj su u 7 sati počeli osmi izbori za predsjednika Republike, osam je kandidata za tu dužnost, birališta su otvorena od 7 do 19 sati.
Osim u Hrvatskoj, predsjednik Hrvatske bira se i u inozemstvu, u 38 država, devet manje nego prije pet godina, a pravo birati ga ima ukupno 3.762.224 birača.
Birači odlučuju hoće li novi, drugi mandat ‘dati’ aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću, iza kojeg stoji SDP s partnerima ili nekome od njegovih protukandidata, a to su Miro Bulj (Most), nezavisni Tomislav Jonjić, Ivana Kekin (Možemo), Branka Lozo (DOMiNO), Dragan Primorac (HDZ i partneri), te nezavisni kandidati Marija Selak Raspudić i Niko Tokić Kartelo.
Državno izborno povjerenstvo (DIP), ključno tijelo za provedbu izbora u RH, poziva birače da izađu na izbore i iskoriste svoje pravo.
“Pozivamo i da sve protekne u miru, u demokratskom ozračju i da birači iskoriste svoje ustavno pravo”, poručuje potpredsjednica DIP-a Vesna Fabijančić Križanić.
Svoje pravo birači će u Hrvatskoj moći ostvariti na više od 6 500 redovnih biračkih mjesta i 123 posebna, na kojima glasuju zatvorenici, posade brodova i birači u ustanovama socijalne skrbi.
Biračka su mjesta otvorena od 7 do 19 sati, do kada traje i dvodnevna izborna šutnja za koje je zabranjena svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena rezultata, kao i prethodnih, neslužbenih rezultata izbora.
Glasački listić s imenima osmero predsjedničkih kandidata
Svaki će birač na biračkom mjestu dobiti glasački listić na kojemu su abecednim redom navedena imena osmero kandidata.
Glasuje tako da zaokruži redni broj ispred imena jednog kandidata kojeg vidi kao budućeg hrvatskog predsjednika.
Hrvatski predsjednik bira se većinskim izbornim sustavom, treba dakle dobiti većinu glasova svih birača koji su glasovali. Ako se to ne dogodi, dvoje kandidata s najvećim brojem glasova ide u drugi krug koji se održava za 14 dana, 12. siječnja 2025..
Prve izborne rezultate DIP će objaviti u 20 sati, samo sat po zatvaranju birališta, a osvježavat će ih svakih 10 minuta. Nedjeljne izbore prati oko 13 400 domaćih i pet stranih promatrača, po dva iz SAD-a i Litve i jedan iz Gruzije. U izbornoj administraciji angažirano je oko 44 000 građana.