Pitanje izbora u mjesnim zajednicama na području Tuzle i dalje je otvoreno. Na važnost njihovog provođenja još jednom su ukazali članovi Udruženja Front slobode, zajedno s nekolicinom gradskih vijećnika, prepoznajući važnost rješavanja tog problema.
Vijećnici Gradskog vijeća Tuzle nisu pokazali spremnost za otvaranje dijaloga s predstavnicima civilnog društva, što se moglo zaključiti tijekom radnog sastanka iniciranog od strane članova Fronta slobode. Cilj sastanka bio je rješavanje problema neodržavanja izbora u mjesnim zajednicama, čime se krši Statut Grada Tuzle.
Od ukupno 31 vijećnika, na sastanku su se pojavila samo trojica iz oporbe: Omer Berbić iz Naše stranke, Selma Ćatibušić iz Platforme za progres te Sabiha Mujkanović – Mujačić, samostalna vijećnica.
“Naš cilj je bio ostvarivanje suradnje i komunikacije sa svim vijećnicima te smo im pozive uputili istoga dana. Nadali smo se da će odziv biti znatno veći, ali realnost je drugačija. Želja nam je bila da utvrdimo na koji način možemo izvršiti pritisak na donosioce odluka kako bi se napokon donijela odluka o načinu sprovođenja izbora u savjete mjesnih zajednica, koja je prema Statutu Grada Tuzle davno trebala biti donesena,” kazao je Josip Ventić iz Fronta slobode.
Izostanak većine vijećnika pokazao je da nisu spremni na dijalog s predstavnicima civilnog društva, dok se sa druge strane odvija problem nepotpune funkcionalnosti savjeta mjesnih zajednica.
Politički plijen
Samostalna vijećnica Sabiha Mujkanović – Mujačić je, osim na problem nefunkcionalnosti savjeta mjesnih zajednica, ukazala i na činjenicu da su oni kao takvi pravi politički plijen, s obzirom da su imenovanja po aktualnom modelu isključivo naslonjena na stranačke kadrove.
Vijećnik Omer Berbić smatra da se mjesnoj zajednici mora vratiti pravno svojstvo koje joj je nekada pripadalo, uz žig, proračun i adekvatne članove savjeta koji su birani putem izbora.
“Direktni izbori u mjesnim zajednicama su morali biti provedeni šest mjeseci nakon usvajanja Statuta Grada Tuzle. Mi sada imamo zapuštene i oronule mjesne zajednice, u kojima 90 posto savjeta ništa ne radi. Oni služe samo kao politički plaćenici koji za vrijeme mandata dobiju po šest hiljada KM, a građani ne vide niti metra nove ceste, cijevi za grijanje i vodu i slično,” naveo je Berbić.
Održavanje izbora preduvjet je da svaka mjesna zajednica u Tuzli dobije određeni kapitalni proračun, uz mogućnost apliciranja na inozemne projekte.
Kroz dosadašnji rad, članovi Fronta slobode u 25 mjesnih zajednica su izravno od građana upoznati s velikim brojem problema koje je potrebno riješiti, a što je uvjetovano provođenjem mjesnih izbora.
“U narednom razdoblju ćemo raditi na prikupljanju potpisa od najmanje 10 posto građana iz svake mjesne zajednice, a zatim ćemo formirati inicijative koje će se odnositi na donošenje odluke o načinu provođenja izbora u mjesnim zajednicama. Njih ćemo uputiti Gradskom vijeću na izjašnjavanje,” istaknuo je Ventić.
Na ovaj način, gradski vijećnici će biti suočeni s voljom građana, te će imati konkretno mapirane mjesne zajednice čiji stanovnici žele provođenje izravnih izbora.
Iz Fronta slobode naglašavaju da je participacija građana u odlučivanju na lokalnoj razini regulirana Zakonom o principima lokalne samouprave Federacije Bosne i Hercegovine i Statutom Grada Tuzle.
Analiza Statuta Grada Tuzle jasno pokazuje nedostatke ključnih elemenata koji se odnose na utvrđenu dinamiku izbora savjeta mjesnih zajednica, kao i kaznene odredbe ukoliko ovi izbori ne budu provedeni. To otvara prostor da lokalna vlast svjesno isključuje građane iz procesa odlučivanja, što su pokazale i diskusije na održanim zborovima.
Posljednji održani radni sastanak je i poziv građanima Tuzle da se pridruže jedinstvenoj inicijativi od koje upravo oni trebaju osjetiti najveće benefite u kontekstu poboljšanja prilika u mjesnim sredinama u kojima žive.