Naslovna Društvo Europska unija razapeta između SAD-a, Kine i Rusije i unutar sebe

Europska unija razapeta između SAD-a, Kine i Rusije i unutar sebe

Europski će parlament ovoga tjedna glasovati o programu EU-a za zdravlje, a u fokusu je i Konferencija o budućnosti Europe.  O situaciji u kojoj se našla Unija za HRT je govorila Tea Trubić Macan, novinarka, EURACTIV.com.

Trubić Macan je rekla kako je EU za zdravlje najambiciozniji zdravstveni program koji je Europska unija donijela u svojoj povijesti. Nezapamćena globalna pandemija je raskrinkala do koje mjere su naši zdravstveni sustavi vrlo krhki i koliko je naš lanac opskrbe ovisan o vanjskom tržištu, istaknula je.

“Osobito me brine kako će se ovo odraziti na Europsku uniju. Nitko nije preuzeo odgovornost za ovaj debakl koji je nastao u vezi s cjepivom. To je velika mrlja na ostavštinu Ursule von der Leyen, koja je i u Komisiju došla mimo sustava ‘spitzenkandidata’, što je i onda samo po sebi bilo kontroverzno. U bilo kojem drugom političkom sustavu netko bi trebao preuzeti odgovornost za ovakve političke propuste”, kaže novinarka.

To se po svemu sudeći neće ni dogoditi i onda se postavlja pitanje kakav će odnos građani imati prema Europskoj uniji i što će to značiti za stabilnost Unije, ističe Trubić Macan.

Kada je riječ o programu Invest EU, zasad se još ne zna koliko će kojoj državi pripasti od naznačenih 400 milijardi eura, no već sada se zna da će najveći dio tog novca biti izdvojen za energetsku tranziciju, za digitalnu tranziciju, za istraživanja i razvoj te za potpore malim i srednjim poduzetnicima.

Slabosti europske diplomacije

Na pitanje hoće li se Europska unija okrenuti ruskom i kineskom cjepivu za koja do prije neki dan nisu htjeli ni čuti, pa se tako dovela i u nezavidan diplomatski položaj, Trubić Macan kaže kako treba početi od toga da “Europska unija nije kvalitetna po svojoj diplomaciji”.

Vanjska politika EU-a je kompleksno pitanje zato jer svaka od država članica ima svoje interese na vanjskopolitičkoj sceni i tako, primjerice, Njemačka želi imati dobre ekonomske odnose s Kinom i dobre energetske odnose s Rusijom, navela je Trubić Macan.

Ono što je aktualno je odnos Washingtona i Bruxellesa i sad imamo novu administraciju Joea Bidena kojoj su puna usta uskrsnuća transatlantskih odnosa i ja vjerujem da oni to uistinu i žele, međutim pitanje je do koje mjere će se ti odnosi vratiti na staro, prvenstveno zbog ponašanja Europske unije prema Kini i Rusiji, rekla je Trubić Macan.