Naslovna Istaknuto Čitanje s djecom izravno utječe na njihov mozak. To nije samo čitanje,...

Čitanje s djecom izravno utječe na njihov mozak. To nije samo čitanje, to je dodir, to je toplina.

 

U svijetu pretjerane izloženosti različitim tehnologijama važno je poticati čitanje koje kod djece utječe na razvoj jezika, pojačava želju za knjigom, jača vezu roditelja i djece te djeluje na cjelokupan razvoj djeteta.

Zajedničko čitanje roditelja s djecom do 3. godine izravno utječe na dječji mozak, pokazalo je i najnovije istraživanje američke akademije za pedijatriju.

Posebna veza između roditelja i djece se stvara tijekom zajedničkog čitanja slikovnica koje su prilagođene djetetovoj kronološkoj dobi jer se s djecom ne čita na isti način.

Također, jedan od najljepših i najučinkovitijih darova za djecu mogu upravo biti slikovnice ili male knjige prepune slika. Djeca dok ne krenu u školu postavljaju brojna pitanja. Mnogi odgovori se nalaze upravo u slikovnicama koje su iscrtane maštovitim slikama, a djeci to pruža dodatni poriv za novim istraživanjima i traganjima za odgovorima.

Pedijatri ističu da se njihove sinapse u mozgu razvijaju najintenzivnije prve 3 godine i te prve 3 godine već od početka treba s njima razgovarati i komunicirati. To nije samo čitanje, to je dodir, to je toplina.

Možete koristiti svaku priliku da čitate s djecom, pa čak i onda kada s djetetom čekate pregled kod liječnika. Djeci će tada biti lakše doći kod pedijatra, a možda i njima postavi neko kreativno pitanje pa pregled prođe u jednom duhovitom raspoloženju.

Ovim tekstom želimo istaknuti koliko je djeci važno čitati od najranije dobi. Najvažnije je steći naviku – dovoljno je 15 minuta na dan.

Jer,  koliko god nemamo vremena, svi znamo kako se brzo živi, ali tih 15 minuta roditeljima i djeci će sigurno biti najljepših 15 minuta u danu.

Pokušajte i uvjerite se!

HG