Naslovna Društvo Žene UN-a u BiH pružile potporu za unaprjeđenje uloge medija u sprječavanju...

Žene UN-a u BiH pružile potporu za unaprjeđenje uloge medija u sprječavanju nasilja nad ženama

U proteklih pet mjeseci, od studenoga 2020. do ožujka 2021. UN Women BiH je 2013. godine, uz financijsku potporu Švedske i u suradnji sa sarajevskim Mediacentrom, uspješno provela projekt “Jačanje uloge lokalnih medija u prevenciji nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u BiH”.

Odgovorno medijsko izvještavanje ključno je u prevenciji nasilja i uklanjanju štetnih stereotipa koji utječu na nasilje nad ženama i djevojčicama. Prepoznajući važnost partnerstva s lokalnim i regionalnim medijima, suradnja je pokrenuta u vrijeme prošlogodišnje kampanje “Isključi nasilje nad ženama i djevojčice zajedno”, koja je provedena u sklopu globalne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja” i koja je, među ostalim, istaknula ulogu medija u prijavljivanju nasilja nad ženama tijekom krize covida-19.

Kako bi se ojačala uloga medija u sprječavanju nasilja nad ženama, UN Women radi na jačanju sposobnosti medijskih stručnjaka da odgovorno i kontinuirano izvještavaju o ovoj temi tijekom cijele godine. Novinari i novinarke iz redakcija u 11 lokalnih zajednica sudjelovali su na edukacijama na kojima su se, osim usvajanja etičkih izvještajnih načela koja isključuju senzacionalizam, educirali i o institucionalnom odgovoru na nasilje nad ženama te postojećim pravnim i institucionalnim mehanizmima za odgovor na nasilje.

– Nasilje u obitelji je javni, a ne privatni problem. Lokalni mediji igraju ključnu ulogu jer mogu pružiti informacije o tome kako možemo potražiti pomoć za sebe, članove obitelji, putem socijalnih radnika i drugih službi podrške koje postoje u zajednici. Lokalno novinarstvo ključno je u suočavanju sa stereotipima, jer nam pomaže da se uključimo i razgovaramo o iskustvima. Ponosni smo što blisko surađujemo s novinarima i medijskim redakcijama u lokalnim zajednicama – izjavio je predstavnik UN Women in BiH David Saunders.

Veleposlanica Švedske u BiH Johanna Strömquist izjavila je kako postoje brojna izvješća o porastu rodno uvjetovanog obiteljskog nasilja i nasilja tijekom pandemije.

– To znači da moramo udomaćiti napore kako bismo spriječili ta kršenja ljudskih prava. Ne smijemo ostaviti najranjivije na vješanju dok se borimo protiv krize. Znamo da toksični rodni stereotipi doprinose rodno uvjetovanom nasilju. Stoga mediji imaju ključnu ulogu u sprječavanju rodno uvjetovanog nasilja. Promjenom načina na koji se događaji u društvu izvještavaju, oni mogu promijeniti percepciju. Slobodni i neovisni mediji, koji se pridržavaju etičkih načela, uz suradnju s organizacijama koje se bave prevencijom rodno uvjetovanog nasilja, vrlo su važni za postizanje dugoročnih rezultata u tom području. Švedska nastavlja podupirati rad na području sprječavanja rodno uvjetovanog nasilja, zajedno sa ženama UN-a u BiH – rekla je Strömquist.

Nakon intenzivnih konzultacija izrađen je i okvirni plan suradnje višesektorskih timova i lokalnih medija u BiH u sklopu projekta kojim se može koristiti 11 multisektorskih timova i 11 medijskih redakcija u lokalnim zajednicama za daljnje unaprjeđenje suradnje i time pridonijeti sveobuhvatniju pristupu prevenciji nasilja nad ženama i djevojčicama. Dodatno poboljšane “Smjernice i preporuke za odgovorno izvještavanje o rodno uvjetovanom nasilju nad ženama i djevojčicama u BiH”, namijenjene prvenstveno urednicima, ali i svim medijskim djelatnicima.

Osim toga, odrađeno je i treće po redu “Istraživanje medijskog izvještavanja o nasilju nad ženama u BiH” koje je analiziralo način na koji su mediji u BiH izvještavali o toj temi u prvoj polovici 2020. godine. Godina. Rezultati pokazuju da su neprofesionalni pristup i negativne prakse izvještavanja o ovoj temi i dalje prisutni, ali da postoji napredak. U usporedbi s prvim istraživanjem te vrste, provedenim u BiH 2016. od 2010., postignut je napredak u prijavljivanju drugih oblika nasilja nad ženama uz fizičko nasilje, kao što je seksualno ili ekonomsko nasilje. Potezi se mogu uočiti i u pogledu zaštite identiteta preživjelih, posebice maloljetnika, no i dalje su vidljivi alarmantni primjeri senzacionalizma i izvještavanja tabloidnog novinarstva.

Kampanja je pokrenula i inicijativu za odgovorno izvještavanje o rodno uvjetovanom nasilju, koju podupire i potpisuje 56 medijskih stručnjaka koji zagovaraju odgovorno i profesionalno izvještavanje o rodno uvjetovanom nasilju nad ženama i djevojčicama.

U projektu su sudjelovali predstavnici medijskih i multisektorskih timova iz Istočnog Sarajeva, Sokoča, Prijedora, Dervente, Zvornika, Livna, Brčkog, Travnika, Novog Travnika, Gornjeg Vakufa/Uskoplja i Goražda, priopćile su UN Women BiH.