Prije nekoliko tjedana, nakon što su se morbile ponovno počele javljati kod djece, liječnici, epidemiolozi, pedijatri i infektolozi odmah su upozorili da je razlog tome nedovoljna procijepljenost djece. Roditelji, iz nekog samo njima znanog straha, ne žele cijepiti djecu i sada ozbiljno ugrožavaju zdravlje svoje djece, ali i druge.
“Imam loše iskustvo u obitelji s vakcinom. Ne bih to voljela ni gledati ni proživljavati sa svojim djetetom”, stoji u obrazloženju jedne od majki na društevnim mrežama.
A društvene mreže ovih dana su prepune komentara i stavova antivaksera koji šire strah i paniku od cjepiva, na osnovu onoga što drugi kažu, misle, čitaju. Gotovo da nitko ne sluša stručnjake i liječnike. Da stvar bude gora, struku omalovažavaju i nazivaju ih farmaceutskim plaćenicima. Sve se to događa u zemlji s jedva tri milijuna stanovnika čija se djeca sada zbog facebook stavova nepoznatih osoba suočavaju s morbilama koje mogu ostaviti ozbiljne posljedice po zdravlje ljudskog mozga. Zaboravljaju ili uopće ne znaju da je cijepljenje civilizacijski iskorak i je jedan od najvećih medicinskih uspjeha 20. stoljeća.
U Zavodu za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona ističu da je u Tuzlanskom kantonu nešto više od 30 posto cijepljene djece što je dovelo do toga da danas imamo zabrinjavajuću situaciju s brojnim bolestima i da je zdravlje djece ozbiljno ugroženo i to od bolesti koje su skoro pa bile iskorijenjene.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, broj cijepljenih u našoj zemlji u posljednjih pet godina opada i trenutačno je najniži u regiji, sa svega 60 posto cijepljenih sa obje doze cjepiva protiv morbila.
Kuda idemo, što činimo djeci, kako ćemo im sutra neke naše stavove i neutemeljene argumente objasniti?
M. N.