Specijalno predavanje Tonija Pruga, socioekonomskog analitičara i profesora Sveučilišta u Rijeci, na temu “Proizvodnja jednakosti u gradovima: javna i egalitarna bogatstva“ bit će upriličeno u subotu 14. septembra 2024. u 18, 00 sati u prostorijama Ateljea Ismet Mujezinović u Tuzli.
Predavanje se održava u sklopu Škole društvene pismenosti Fronta slobode i platforme Zdrava Tuzla, a podržano je od strane fondacije Rosa Luxemburg Stiftung, Ured u Tuzli.
O predavanju:
Od drevnih vremena gradovi nastaju uz brojne zajedničke i javne funkcije. U drugom stoljeću u Rimu, slično kao i antičkoj Grčkoj, oko dvadeset posto površine su pokrivale javne zgrade, uključujući vodovod, kanalizaciju, ceste, terme, forume, bazilike, arene, teatre, parkove, zatvore, političku upravu te luke i brodogradilišta. Suvremeni gradovi šire opseg javnih bogatstava javnim zdravstvom, obrazovanjem, skrbi, sustavima javnog transporta te sportsko-rekreativnim i kulturnim sadržajima. Javno zdravstvo i školstvo dominantno su alocirani po kriterijima: mladi se školuju, bolesni se liječe. Na taj se način potrebe adresiraju direktnije, bez jake medijacije tržišnih odnosa i bez obzira na kupovnu moć individue i kućanstva. U tom slučaju govorimo o proizvodnji egalitarnih javnih bogatstava. Najranije oblike nalazimo među pukom, u obliku pogrebnih društava, bratovština i samoorganiziranih liječničkih službi.
Analiza društvenih i ekonomskih oblika, čije ću principe iznijeti, omogućuje razumijevanje javnih i egalitarnih bogatstava. Gradovi i urbani prostor nastaju kombinacijom kapitalističke, javne i egalitarne proizvodnje te su neraskidivo vezani za povijest borbi za jednakost u kojima klasno različiti oblici solidarnosti igraju važnu ulogu. Domete i limite jednakosti i solidarnost kreiraju nacionalne države. Njihov karakter u velikoj mjeri određuje globalna dominacija kapitalističke proizvodnje. Državu snažno označavaju i javna bogatstava poput policije, vojske i pravnog sustava koji su primarno u službi stvaranja i zaštite kapitala. Kako bi svijet postao jednakiji i solidarniji, nužno je nadilaženje dominacije kapitala. Preduvjet za takve promjene je smanjenje uloge primarno kapitalističkih javnih bogatstava, širenje egalitarne proizvodnje na nove domene, poput javne prehrane i stanovanja, te ugrađivanje globalnog i univerzalnog karaktera postojećim javnim egalitarnim bogatstvima poput zdravstva, školstva i znanosti.
Toni Prug je socioekonomski analitičar i docent na Sveučilištu u Rijeci. Doktorirao je 2014. na Queen Mary, University of London. Istražuje specifičnosti društvenih formi proizvodnje i njihovog uticaja na razvoj, kroz promišljanje društveno-ekonomskih promjena u svrhu širenja egalitarne i participatorne proizvodnje i alokacije. Koautor je znanstvenih monografija The Political Economy of Digital Monopolies: Contradictions and Alternatives to Data Commodification (Bristol University Press, 2021), kao i Work Now, Profit Later: AI between Production and Finance (Pluto Press, 2021).