Nezapamćena posjećenost promociji knjige „Početak rata i zločini nad Hrvatima Općine Brčko 1992. godine“ Stjepana Marčetića sinoć je zabilježena u Brčkom pred publikom različitih interesnih sfera od znanosti i kulture do politike. Riječ je o povijesnom djelu nastalom nakon trogodišnjeg rada autora na prikupljanju građe, analiziranja, interpretacije i pisanja s ciljem osvjetljava teških povijesnih događaja koji su se odvijali u Općini Brčko na početku Domovinskog rata u BiH.
O knjizi su govorili recenzenti prof. dr. sc. Ivica Šarac, dr. sc. Ilija Matanović, a predstavljač je bio magistar povijesti Velimir Bugarin.
S obzirom da je nakladnik knjige Hrvatski dokumentacijski centar Domovinskog rata u BiH, u ulozi ravnatelja profesor Šarac se obratio video pozivom, uz ispriku što nije mogao nazočiti događaju, kazavši za Marčetića da se radi o vrlo ozbiljnom istraživaču suvremene povijesti koji obrađuje teme iz Domovinskog rata, zapažene na raznim nastupima na znanstvenim skupovima.
“Dobar, zreo i dotjeran stil prema odabranom metodološkom pristupu i dubokim uvidima u osnovi su teme knjige. Ostao sam impresioniran postignućem autora koji je uspio dubinski istražiti jedan mikroprostor u jednom kompliciranom vremenskom odsječku novije povijesti. Zapravo nam je pokazao da je moguće steći prilično jasan uvid u složene procese raspada bivše jugoslavenske države u genezi ratnih sukoba i užasnih posljedica rata u jednoj višenacionalnoj lokalnoj zajednici, a sve to na primjeru jedne relativno male sredine”, rekao je prof. Šarac.
U recenziji prof. Matanovića navedeno je da se djelo temelji na opsežnoj znanstvenoj literaturi, na nizu relevantnih izvora kroz prethodno neobjavljenu i nekorištenu izvornu arhivskom građu.
“Kolega Marčetić sposoban je mladi povjesničar koji znanja stečena na studiju kreativno prezentira široj javnosti. Među rijetkim je koji objedinjuju sposobnost rada na izvorima sa sklonošću modernoj prezentaciji i popularizaciji spoznaja u javnome prostoru”, naveo je prof. Matanović, ukazavši na dragocjenost djela koje bi, kako je poručio, svaki Hrvat trebao imati u svom domu.
Osim do sada neobjavljenog materijala o ratnim zbivanjima u Brčkom, Marčetić je za potrebe pisanja ove knjige koristio fotografsku građu i intervjuirao sudionike ratnih događanja i svjedoke, što je omogućilo stvaranje novog, multidisciplinarnog pristupa istraživačkoj temi. Na to se, između ostalog, posebno osvrnuo prof. Bugarin, istaknuvši kako se time omogućio novi prostor za mulitidisciplinarni pristup istraživačkoj temi.
“Marčetićeva knjiga istražuje različite aspekte rata i zločina koji su se dogodili nad Hrvatima u Općini Brčko. Ova bogata vizualna građa nadopunjuje pisani tekst i čini čitanje još zanimljivijim i informativnijim. Autor se ne fokusira isključivo samo na stradanja Hrvata već i dijelom Bošnjaka. Kroz precizno prikupljene podatke i osobna svjedočanstva on donosi uvid u stradanja, borbe, ali i nade ljudi koji su se suočavali s tim teškim vremenima. Njegov temeljit i objektivan pristup omogućuje čitateljima da bolje razumiju kompleksnost i dubinu tragičnih događaja koji su obilježili Općinu Brčku i širu regiju,“ rekao je prof. Bugarin
Uz zahvale svima koji su pomogli da nastane knjige, posebno braniteljskim udrugama, kao i brojim prijateljima i gostima na promociji, na koncu se nazočnima obratio i autor poručivši da djelo prepušta čitateljima na sud te pojasnio je kako je došlo do nastanka knjige.
“Na znanstvenom skupu 2020. godine uoči početka pandemije COVID-19 izlagao sam rad na temu zločina u Brčkom, konkretno 8. svibnja 1992. godine. Rad je bio prilično dobro prihvaćen, te mi je nakon izlaganja za večerom prišao pokojni Miroslav Tuđman i sugerirao da napišem knjigu, za koju tada nisam imao pravne činjenice, ali sam kako je rekao imao povijesne činjenice”, istaknuo je Marčetić, te dodao da je cjelokupno djelo nastalo na temelju objektivističkog pristupa, što je stručna javnost i prepoznala.
Marčetić je kazao da je voljan prihvatiti svaku vrstu kritike, a koja je utemeljena na povijesnoj građi i koju će rado iskoristiti tijekom budućeg rada.
“Jer ova knjiga obrađuje početak rata koji je trajao četiri godine i samo je zagrebalo površinu”, poručio je Marčetić.
Ivana Pirić