Poslodavci u FBiH traže bolji gospodarski ambijent kroz nove zakone, koji bi trebali ukinuti većinu parafiskalnih nameta, smanjiti doprinose na plaću, izmijeniti poreze na dobit i osloboditi plaćanje poreza na investicije.
Svi ovi zahtjevi su prezentirani predstavnicima vlasti u TK, na okruglom stolu u Tuzli, pod nazivom „Štoa poslodavci očekuju od vlasti“.
Poslovni ambijent u BiH mora biti bolji i krajnje je vrijeme da se sa riječi i predizbornih obećanja, upravo sada pređe na djelo, jer vremena više nema, smatra predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Adnan Smailbegović.
“Postoje ti neki zakoni o kojima se dugo priča. Mi smo jedan materijal spremili i poslali ga svim učesnicima na izborima još prije nekoliko mjeseci, odnosno prije izborne kampanje u nadi da će oni to uvrstit u svoje programe. Evo sada je period formiranja vlasti i pokušavamo te teme da ponovo vratimo na sto i da vidimo šta možemo da uradimo po tom pitanju. Mi mislimo da je ključna stvar rasterećenje rada, dakle smanjenje doprinosa, izmjene poreza na dobit, da se investicije oslobode plaćanja poreza. Imamo neke zakone koji su vezani za bolovanje kao što je 15 dana na račun poslodavca itd. Jedna tema koja je u zadnje vrijeme takođe jako zanimljiva i aktualna je liberalizacija zapošljavanja stranaca, uglavnom deficitarnih zanimanja. To je nešto što manje-više sve pogađa, a to je nedostatak radnika”.
Pokušaji Udruženja poslodavaca traju već godinama, a umjesto konkretnih stvari u smislu izmjena zakona, donose se kratkotrajne populističke odluke i uredbe, koje ne rješavaju nagomilane probleme u našem gospodarstvu, već daju negativne rezultate i stvaraju posljedice koje su sada itekako vidljive, a to je odalzak radno-sposobnog stanovništva, ističe predsjednik Udruženja poslodavaca TK, Adem Hanić.
“Mislim da se treba prestati sa populizmom, nego da se traže sistemska rješenja. Mi 7 godina tražimo i insistiramo kod Vlade i ništa skoro nismo uradili po tom pitanju. Šest godina stoji u ladici rasterećenje privrede, kako bi mogli povećati plate. Mi smo na zadnjem sastanku sa premijerom, prije nego što se donese taj zakon koji stoji u ladici, tražili odluku o sukcesivnoj isplati do 1 godinu ili do donošenja novog zakona, kako bi iz svojih resursa i mogućnosti ljudima povećali platu, kako ne bi odlazili. Ljudi odlaze odavdje, ne samo zbog političko-pravne nesigurnosti, nego i zbog plata, jer su vani veće plate, posebno nakon ove inflacije. Jer, ako se ovo desi da se opet zakasni i da čekamo godine, ostaćemo bez radne snage i ovdje neće ostati ništa”.
Od pojedinih skupštinskih zastupnika izražena je spremnost da se krene u izmjenu postojećih zakona u ovoj oblasti kako bi, prije svega, došlo do povećanja plača, očuvanja radnih mjesta i zaustavljanja odlaska radne snage iz BiH. Izen Hajdarević, zastupnik Naroda i pravde u Skupštini TK i Domu naroda Parlamenta FBiH, kaže da će to biti prioritet na svim razinama vlasti i u TK, ali i na višim, gdje očekuju da budu i u izvršnoj vlasti.
“Cilj nam je da kroz zakone stvorimo situaciju da se privredna društva rasterete parafiskalnih nameta, da ih olakšamo velikog broja poreza i na taj način omogućimo prostor za povećanje plata radnicima i zadovoljimo interese naših građana da ostanu ovdje, da žive i rade u BiH”
Svi sudionici okruglog stola složili su se da su jednokratne mjere, tipa uredbe federalnog premijera za isplatu pomoći radnicima neozbiljne i nesvrsishodne i da se treba raditi na sustavnim, dugoročnim rješenjima.
Mirel Čeliković


































