Naslovna Društvo Tuzla će ubuduće dobijati 20 posto više sredstava od prihoda Termoelektrane

Tuzla će ubuduće dobijati 20 posto više sredstava od prihoda Termoelektrane

 

Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je jučer prihvatio da Tuzla i Kakanj od ove godine iz proračuna dobijaju 20 posto više sredstava od dijela prihoda poduzeća ostvarenih radom termoelektrana.

Iz Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH (FMERI) su saopćili da je to zapravo predviđeno izmjenama Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda poduzeća ostvarenih radom termoelektrana, a koje je Zastupnički dom jučer prihvatio.

“Ovim Zakonom, prvi put usvojenim u prvom mandatu premijera FBiH Nermina Nikšića (SDP), Tuzli i Kaknju je omogućeno da steknu pravo na dio prihoda koji ostvaruju termoelektrane. Sredstva su koristili za poboljšanje kvaliteta života građana. Deset godina kasnije povećavamo naknadu kako bi se ostvarili i veći efekti za ove gradove kroz ekološki prihvatljive projekte i energijsku efikasnost”, izjavio je resorni ministar Vedan Lakić (SDP).

Kako su napomenuli iz FMERI-ja, Zakonom o usmjeravanju dijela prihoda poduzeća ostvarenih radom termoelektrana je propisana obveza javnih poduzeća, koja ostvaruju prihod radom termoelektrana, da plaćaju novčani iznos naknade u proračun općine, odnosno grada, na čijem području se nalaze termoelektrane.