Naslovna Istaknuto Pozitivan primjer proizvodnje energije koji može svima poslužiti: Struja iz biogasa

Pozitivan primjer proizvodnje energije koji može svima poslužiti: Struja iz biogasa

Farma Spreča u Donjim Dubravama,  prva je farma u Federaciji BiH, koja je krenula sa proizvodnjom električne energije iz obnovoljivih izvora energije, točnije iz biogasa. Prilikom procesa proizvodnje, kao sirovina se upotrebljavaju kukuruzna silaža, goveđa gnojnica i pileći stajnjak – feces.

Postrojenje u koje je tijekom proteklih godina uloženo između 6 i 7 mlijuna KM, krenulo je u probnu proizvodnju još u ožujku ove godine, kazao nam je direktor farme Spreča, Said Karić. Nakon uspješnog probnog razdoblja od 6 mjeseci, u rujnu je stigla i dozvola Regulatorne komisije za energiju Federacije Bosne i Hercegovine ( FERK) da farma Spreča može proizvoditi električnu energiju iz biogasa i biti dio sustava Elektroprivrede BiH.

“Radi se o obnovljivim izvorima energije, odnosno proizvodnji elekrične energije iz biogasa. Taj biogas se dobija posredstvom različitih sirovina, od goveđe gnojnice, pilećeg fecesa, kukuruzne silaže, nastaje biogas, koji se producira prema CHP jedinicama, koje sagorijevaju bioplin i proizvode električnu energiju. Postojenje se trenutno nalazi u fazi rada, taj neki probni period od 6 mjeseci je istekao i u narednom periodu bi trebala da nastupi puna cijene električne energije”, kaže Karić.

Riječ je o tehnologiji poznatoj kao anaerobna digestija ili fermentacija, koja može obraditi bilo koju vrstu probavljive tvari. Kapacitet je 600 KWh, koji se dobije od 4 fermentora u proizvodnom procesu od po 150 KWh, a predviđeno vrijeme rada svakog jeste 8.000 sati na godišnjoj razini. Mirsad Tursunović, rukovodilac bioplinskog postrojenja na Farmi Spreča objašnjava proceduru rada na postojenju.

“Sve počinje u mješačoj jami. Tu ubacujemo silažu, goveđi i pileći stajnjak. Nakon miješanja, cjelokupnu smjesu ubacujemo u fermentore, gdje se dešava reakcija anaerobne digestije. Nakon toga, izdvaja se bioplin, koji cjevovodno odlazi prema motorima. Plin pokreće generatore i nakon toga se proizvodi električna energija. 90 posto procesa je automatizirano. Ono što je mehanički rad je ubacivanje smjese”, dodaje Tursunović.

Upravo zbog toga, na postrojenju je uposleno četiri do pet osoba, od ukupno 80 na farmi Spreča, koji su uglavnom raspoređeni na poslovima oko primarne proizvodnje, odnosno proizvodnje mlijeka. Ovaj pionirski poduhvat uveliko će umanjiti troškove na farmi, s obzirom da ona sada proizvodi električnu energiju, koja zasigurno može pokriti njene potrebe, pa čak i više, mada još uvijek ne postoji točna računica, koliko će se prihodovati od proizvodnje električne energije i slanja u sustav, kaže direktor farme Spreča, Said Karić.

“Vrijednost proizvodnje je uveliko diktirana prodajnom cijenom količine električne energije. Trenutno je ona, s obzirom da smo bili u probnom periodu bila jako niska. Još uvijek smo na nekoj nižoj cijeni. Dakle još uvijek nismo na punoj cijeni da bi smo sad mogli govoriti o nekim realnim vrijednostima”.

No, benefiti od proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, točnije biogasa su višestruki, kaže direktor Karić i dodaje da će se na ovaj projekat nasloniti i niz drugih, koji ovu farmu mogu činiti suvremenijom, rentabilnijom i neovisnom u većini segmenata.

“Ta energija se ne upotrebljava u sopstvene svrhe, nego se ona u kompletnoj količini distribuira u mrežu. Ali, u tom procesu se javlja toplotna energija i to je taj dio koji se može koristiti za vlastite potrebe. Mi je koristimo jednim dijelom za process fermentacije, odnosno u ovim fermentorima iza nas se nalaze sistemi za zagrijavanje mase, koja funkcioniše po principu toplotne energije koja pospješuje process fermentacije, odnosno izdvajanja bioplina i koristimo je dijelom za zagrijavanje objekata tu na farmi. Dugoročno bi bio cilj da se ta toplotna energija upotrebljava za stakleničku proizvodnju, gdje bi se u staklenike uveo sistem grijanja.”

Jedno od ključnih pitanja vezano je segment ekologije, s obzirom da se u javnosti dosta polemiziralo oko emisije Co2, kada je u pitanju biomasa, odnosno kompletna procedura dobivanja energije iz goveđe gnojnice i pilećeg stajnjaka. Rukovodilac bioplinskog postrojenja u farmi Spreča Mirsad Tursunović nas uvjerava da se radi o ekološki ispravnom projektu.

“Emisije CO2 nema. Mi imamo baklju koja se koristi za spaljivanje plina i to samo u nužnim situacijama. Do sada nismo imali potrebu da je koristimo. Baklje se inače koriste zbog ekološki prihvatljivog načina spaljivanja plina i to se dešava samo u vanrednim situacijama u slučaju ako motori stanu, jer imamo veliku produkciju plina, koju bi morali spaliti. Međutim, mi dosada nismo imali takve situacije.”

Iako je ova praksa proizvodnje električne energije iz bioplina ustaljena diljem Europske Unije, Farma Spreča napravila je jedinstven poduhvat za naše prostore, i može biti primjer drugima da krenu njihovim stopama. Upravo zbog toga iz ove farme dolaze konstruktivni prijedlozi prema otkupljivaču električne energije, da se u segmentu proizvodnje energije iz biogasa cijene drže otvorenim i da prate tržišna kretanja, jer za razliku od drugih obnovljivih izvora energije: sunca, vjetra i vode, njihova proizvodnja dobrim dijelom ovisi od sirovina, prije svega kukuruzne silaže, čija je cijena u drastičnom porastu i da bi se, prodajna cijena proizvedene energije mogla korigirati u ovisnosti od trenutačnih troškova i kretanja na tržištu.

Mirel Čeliković