Naslovna Istaknuto Note ljepote: Kako napraviti biljni gel za kosu

Note ljepote: Kako napraviti biljni gel za kosu

Piše: Ivona Grgić

Došao meni komšija S. na kafu i čašku ljute. Pijucka on, a ja sjeckam bamiju sa željom da napravim gel koji koristim za kosu. Utom banu i Derviš koji inače traži S. po selu kad ga ne nađe kod kuće.

– Je l’ to bamija? – upita.
– Jeste.
– I moja rahmetli mati je sijala bamiju. Jeli smo je samo za Bajrame i metala ju je u supu kad izbiju kak’i važni gosti izdaleka. Bamija je bila luksuz. A za šta će tebi bamija?
– Pravim gel za kosu.
– Ti si baš rasipnički nastrojena! – frknu strogo – Čuj bamiju metat’ na glavu?! Sveta knjiga jasno kaže da je rasipnik šejtanov burajzer.
– A šta knjiga kaže za alkohol? – upitah.
– Rođo, hajmo tebi, ova provocira na uranak.
Nakon ovog uvoda red je da vas upoznam sa upotrebom bamije za njegu kose. Bamija je jednogodišnja biljka, a od njenih se plodova može napraviti biljni gel koji sadrži prirodni botoks. Za spravljanje gela možete koristiti svježe plodove ili pak sušene koji su mnogima svakako dostupniji. Sušeni plodovi bamije imaju rok trajanja dvanaest godina.
Priprema gela:
Operete šaku plodova bamije, prelijete sa 250 ml ključale vode, poklopite i ostavite da prenoći. Ako se do ujutro ne stvori gel, prstima izgnječite plodove i stavite na ringlu uz neprestano miješanje. Čim se voda ugelasti maknite sa ringle i ostavite da se ohladi, pa procijedite i imate gel. Svježa bamija je svakako gelastija i lakše se dobije gel od nje. Ako imate svježu bamiju, operite plodove, isjeckajte, prelijte ključalom vodom i ostavite da prenoći. Što se zamrznute bamije tiče, princip je isti samo je potrebno da je prvo odledite. Ovako pripremljen gel osim za kosu možete konzumirati ujutro natašte ako imate problema sa želucem.
Upotreba za kosu: Ako imate kovrdžavu kosu nanesite gel na mokru, opranu kosu iz koje se ne cijedi voda i gužvajte lokne, a potom osušite kosu. Gel se ne ispire. Osim navedenog ovaj gel se može koristiti i za stilizovanje muške frizure umjesto kupovnih gelova koji mogu i te kako izazvati probleme sa tjemenom (perut, opadanje kose, mašćenje tjemena). Ako imate ravnu kosu pomiješajte gel od bamije sa maskom za kosu i u to dodajte kašiku glicerina. Nanijeti na opranu kosu (samo na dužinu), držati četrdeset minuta, a potom isprati samo vodom. Kosa će biti hidrirana i dobiće nevjerovatan sjaj. Gel od bamije se koristi i za lice na način da na čisto lice nanesete ovaj gel, sačekate da se osuši i operete lice samo vodom. Ovu biljnu masku za lice stavljajte dva puta mjesečno sa razmakom od petnaest dana. Višak gela zaledite da imate za naredni put.
Bamija mi je jedna od omiljenih biljaka i sijem je svakog prvog maja. Veoma je važno da sjeme pokiselite veče prije u mlakoj vodi ili mlakom čaju od kamilice. Sijem je u retke, a udaljenost dvije biljke treba da bude nekih dvadeset i pet centimetara. Možete je posijati i u vazu. Ima prelijepe žute cvjetove u kojima svaki dan možete uživati samo do podne. Cvjetovi se nakon toga uvrnu, do sutra ujutro otpadnu i ukaže se plod koji odmah možete ubrati. Ako plodove koristite za jelo bitno je da im dužina ne pređe dva centimetra, a ako ih koristite za kosu onda ih pustite da odrastu i do sedam centimetara s tim da su manji plodovi svakako gelastiji. Ovoj biljci ni nevrijeme ne može skoro ništa, jer ima debelu stabljiku. Doduše, voli vodu ili kako komšija S. kaže:”Može popiti više od mene, ja čudne li biljke.” Nije uopšte zahtjevna samo da znate, dajte joj sunca, usput zalijte i imate i fantastičan cvijet koji mjesecima cvjeta i plodove za jelo i za kosu.

I da, ako volite cvijeće gledajte da to bude cvijeće čiji su listovi/plodvi ili cvjetovi jestivi i iskoristivi i za ljepotu. Ne sadite drvo samo radi hladovine. Bamijom ćete svakako dobiti pregršt komplimenata od cvjetoljubaca, jer je prava ljepotica.