Udruga likovnih umjetnika Hrvatskog kulturnog društva Napredak će u petak 16. lipnja 2023. godine s početkom u 19,00 sati u Maloj galeriji samostana Sv. Ante na Bistriku upriličiti otvorenje izložbe slika koja je nastala upravo u čast najomiljenijeg katoličkog sveca sv. Ante Padovanskog.
Zaljubljenicima likovne umjetnosti predstaviti će se četrdeset slikara sa sakralnom tematikom kao i drugim motivima. Od više crkava u glavnom gradu Bosne i Hercegovine jedino se za ovu crkvu danas može reći da je crkva svih Sarajlija. Nju, naime, smatraju svojom ne samo katolici svih sarajevskih župa nego i pravoslavci i muslimani i svi dobronamjernici koji se rado nađu u njoj, posebice utorkom i petkom, i pomole se na svoj način.
Tako će i svatko od autora slika na svoj način dati doprinos u obilježavanju ovog velikog katoličkog blagdana koji se slavio 13. lipnja, što predstavlja i dan smrti ovog omiljenog sveca koji je pod okrilje Gospodinu otišao 1231. godine. Naime, on umire u Arcelli kod Padove u svojoj 36. godini, a već iduće godine tadašnji papa Grgur IX. proglasio ga je svetim. Sv. Antun zaštitnik je franjevačkog reda, zaljubljenih, bračnih drugova, žena, djece, putnika, potlačenih i siromaha. U narodu se smatra pomoćnikom kod neplodnosti i porođaja te zaštitnikom i od demona, groznice, kuge, brodoloma, rata, vodene bolesti (hidropsije, od koje je i sam bolovao) kao i očnih bolesti. Zabilježeno je da su se neudate žene preporučivale sv. Antunu u izboru supružnika, ali i majke koja su se preporučivale sv. Anti za dovoljno mlijeka za uspješno dojenje. Svetačke oznake su mu ljiljan, procvjetali križ, riba, knjiga i plamen, a od renesanse se prikazuje s djetetom Isusom u naručju.
“Izložba u čast Sv. Anti nudi susret s umjetničkim djelima inspiriranim različitim motivima – prirodnim ili urbanim prizorima bogatog arhitektonskog i uopće kulturnog naslijeđa, te prikazima koji tematiziraju ljudski lik, kao i ostvarenjima čije je ishodište i nadahnuće u sakralnom izrazu, a što na najneposredniji način doprinosi obilježavanju ovog velikog kršćanskog blagdana”, kazali su iz ULU HKD Napredak.
Bogat, ali kratak ovozemaljski život Sv. Ante, ali i čudotvornost njegovog obitovanja i više su nego dovoljna i neiscrpna inspiracija za članove Udruge likovnih umjetnika HKD Napredak, a koji su svoje najveće i najčešće izložbe imali upravo u Galeriji koja se nalazi u sarajevskoj crkvi koja nosi ime svoga zaštitnika i čija su vrata uvijek otvorena za sve one koji traže utjehu i snagu, mir i nadu i one koji se uz Gospodina predaju i u ruke Sv. Ante, istinski vjerujući u plam srca i snagu želje kao jedine pokretače kotačića čuda. Poznajući nedostatke ljudske naravi i čovjekovu sklonost grijehu Sv. Anto je neprestano pozivao vjernike da se bore protiv nagnuća pohlepe, oholosti i nečistoće te, naprotiv, vrše kreposti siromaštva i velikodušnosti, poniznosti i poslušnosti, neporočnosti i čistoće, a time i nagnao i inspirirao umjetnike da zaranjajući u najdublje odaje svoje duše na platna iznesu darove u tu čast i da se potpuno slobodni i bez tematskih stega ogole oslikavajući i svoju osebujnost talenta i širinu njegove propovjedi koja je ostala i na taj način vječno da živi.
Upravo sve ono što se sklonilo pod zaštitničko okrilje Sv. Ante vječna je i najčešća inspiracija i umjetnika prateći tijekom svoga rada etape od rađanja do smrti, od siromaštva do izobilja, od ljubavi do mržnje, tihe vode ili burom uzburkanog mora, mirnih brodova u luci ili tragom vremena nagriženih sidra bez svojih usidrenih lađa, razigrane djece ili borama išaranih lica staraca, početaka ili krajeva, putnika i onih koji su svoje puteve okončali, ali i svih onih mostova kojima su prešli, anđela ili demona i na koncu svega onoga što se životom i životom poslije života može nazvati. Autori su bilo da se radi o akvarelu, ulju na platnu ili kombiniranoj tehnici, unijeli u svoje stvaranje osebujnu energiju te su nam kroz pejzaže, portrete, žanr-scene ili mrtvu prirodu pružili ruku i uveli nas u najintimnije odaje svojih duša i time odali slavu i hvalu upravo njemu, Sv. Anti koji je u te iste odaje puštao svakog onog koji je bio u potrebi, koji je trebao zaštitu, ali i sugovornika i propovjednika koji je znao izvesti svaku misao iz tame, kao što je i svaka boja nanesena na platno ugledala svjetlo dana i ogolila se pred okom promatrača.
“Svako to djelo jedno je malo čudo, kojim su slavljena i velika čuda još većeg sveca i samo malo je dovoljno da osjetite miris cvijeća, čujete šum rijeke, udahnete zrak s obronaka planina i osjetite kako se otvaraju vaša srca samo za ono što je dobro i što može biti vodilja koja će osnažiti vjeru u čuda, jer čuda su moguća. Očekujemo Vas s radošću i otvorenog srca!”, poručili su iz ULU HKD Napredak.