Naslovna Istaknuto Kulturne institucije usljed pandemije primorane na reorganizaciju rada

Kulturne institucije usljed pandemije primorane na reorganizaciju rada

Pogoršana epidemiološka situacija i novi lockdown, primorali su kulturne institucije da ponovno reorganizuju rad. Kulturni djelatnici  mjesecima prkose pandemiji – kreativnim rješenjima. Mnoge aktivnosti izvode se online, a neki pripremaju nove sadržaje, za bolja vremena.

Zbog teške epidemiološke situacije gotovo sva kulturna događanja u Bosni i Hercegovini su otkazana, festivali, predstave i izložbe odgođene, televizijska i filmska produkcija stavljena na čekanje. Muzeji u glavnom gradu BiH su otvoreni, ali posjetitelja je vrlo malo ili ih nema.

“Posjetitelja nema mnogo, ali poneki i zaluta u muzej. Naš rad se nastavlja, mogu reći da u ovom trenutku muzej priprema dvije izložbe i to jednu veliku postavku izložbenu, zajedno sa Filmskim centrom Sarajevo o filmskom naslijeđu Bosne i Hercegovine”, kazala je direktorica Zemaljskog muzeja Elma Hašimbegović.

 

“Ne znači da smo stali sa radom, to svakako ali smo morali prilagodbe neke napraviti, da smanjimo izvođenje predstava, da radimo u smjenama, da radimo online. Pored toga razne aktivnosti su ipak u Pozorištu mladih, radimo novu predstavu predstavu Lutka”, navodi Adnan Rešić iz Pozorišta mladih Sarajevo.

I uz veliku borbu i kreativnost kulturnih djelatnika, prihodi su opali. Državne institucije  imaju malo sluha za ovaj sektor, neke kulturne institucije u BiH se bore za opstanak.

“Nisam siguran da ćemo već ovaj mjesec moći podijeliti plače. Pitanje je dana kada će nam poisključivati komunalije, struju, vodu i sve ostalo, mi nemamo odgovor na to pitanje, više nema vrata na koja možemo pokucati i mi čekamo da vidimo šta će se desiti. Uprkos toj činjenici mi ne prekidamo sa svojim radom. Radimo na novoj stalnoj postavci”, rekao je direktor Umjetničke galerije BiH Strajo Krsmanović.

 

“Ja se nadam da će ova nova vlast u Kantonu Sarajevo imati sluha da se barem napravi u sljedeće dvije godine neki novi zakonski okvir koji bi pružio mogućnost da se napravi neka reforma teatara, a i drugih javnih ustanova, ali ne samo javnih ustanova nego i statusa slobodnih umjetnika i mnogih drugih stvari koje nisu riješene”, naglašava direktor Sarajevskog ratnog teatra Aleš Kurt.

Od početka pandemije kulturni djelatnici su kreativnim akcijama pokušali senzibilizirati javnost i politiku oko njihove situacije, ali i upozoriti na ono što društvo gubi bez kulture – socijalno zajedništvo, obrazovanje, ali i bijeg od stvarnosti.