Udruga liječnika medicine anesteziologa i reumatologa u Bosni i Hercegovini u saopćenju za javnost iznijela je odgovor na česta pisanja medija o ulozi anesteziologa u liječenju oboljelih od Covid-19.
Kako navode u dopisu pandemija nanosi kako zdravstvenu tako i ekonomsku štetu cjelokupnom stanovništvu na zemaljskoj kugli. Čak i vrlo bogate zemlje imaju ogromne probleme u sprečavanju širenja oboljenja, metodama liječenja, opskrbi neophodnom zaštitnom opremom, sredstvima za liječenje, medicinskom opremom, ali i ljudstvom koje je neophodno u postupku liječenja oboljelih.
Međutim, u cijelom svijetu vodeću ulogu i veliku odgovornost u liječenju pandemije imaju anesteziolozi/intenzivisti, naravno u saradnji sa ostalim specijalnostima medicinske struke, kao i sa medicinskim tehničarima.
“Anesteziolog nikad ne spava, anesteziolog je uvijek pripravan odmah se odazvati pozivu kolege sa bilo kog odjeljenja i iskoristi svo svoje znanje i stručnost u cilju reanimacije i izlječenja ugroženog i oboljelog pacijenta. U toj ulozi, često se ne štedi nego se maksimalno troši i fizički i mentalno. Nema anesteziologa koji svoj posao ne nosi kući, koji može ostaviti i posao i pacijente u bolnici i jednostavno se isključiti. Ovo jeste posao, ali posao kojeg mogu raditi i rade samo ljudi koji ga zaista i vole. U tom stresnom, mentalno vrlo teškom procesu, neophodna je uska saradnja i sa ostalim strukturama društva koje su obavezne svojom ulogom dužne dosnositi pravodobne odluke, naloge, redovitu nabavku sredstava za rad, maksimalno omogućiti i podržati rad navedenog medicinskog osoblja” , navode iz UDMAR-a.
Podsjećaju da je veliki broj anesteziologa, članova UDMAR-a, ovaj posao obavljao tijekom dugog rata u našoj zemlji, u teškim ratnim uvjetima, i omogućio ozdravljenje mnogih stradalih sugrađana.
“Takva je situacija danas, kada su svi anesteziolozi izravno uključeni u liječenje bolesnika s COVlD-19. Nažalost, ova borba traje već dugo i uzima svoj danak. Mnogi su osobno bolesni i još uvijek osjećaju posljedice stare sistematizacije i ograničenja pri zapošljavanju novih zaposlenika pogoduju još većoj iscrpljenosti postojećeg osoblja, što dovodi do nemogućnosti postizanja maksimalnih rezultata rada “, rekli su iz udruge.
Ističu da se svemu tome pridružuju teški uvjeti rada koji su specifični za rad s bolesnicima s COVlD-19, ali i nepotrebni negativni pritisak koji se danas stvara u javnosti i raznim medijima.
“Osjetili smo potrebu obratiti se javnosti sa zahtjevom da nam omogući normalan, profesionalan rad, neovisnost u radu, bez ikakvih vanjskih pritisaka. Molimo da nam pružite najveću moguću podršku, jer mi smo ti koji radimo u najtežem mentalnim uvjetima rada, jer imamo strašnu odgovornost i obvezu prema bolesnicima, ali i prema svim građanima naše zemlje “, rekli su na kraju priopćenja.