Naslovna Društvo Iako neustavne, ostaju na snazi mjere zabrane kretanja i obveznog nošenja maski

Iako neustavne, ostaju na snazi mjere zabrane kretanja i obveznog nošenja maski

Krizni stožer FBiH je na sinoćnjem zasjedanju odlučio da sve mjere koje su bile na snazi u proteklih 14 dana produži do 18. siječnja. Ovo se, uz ostalo, odnosi na obvezno nošenje maski na otvorenom i u zatvorenom prostoru, kao i zabranu kretanja od 23 do 5 sati. Iako je Ustavni sud ove odluke proglasio neustavnim, nije ih i ukinuo, već naredio da se u roku od mjesec dana stave u zakonske okvire.

Krizni stožer FBiH novom/starom naredbom uvodi/produžava obvezno nošenje zaštitnih maski preko usta i nosa za zaštitu respiratornog sustava u zatvorenom prostoru uz poštivanje distance od minimalno dva metra, kao i u otvorenom prostoru. Izuzetak od nošenja zaštitnih maski su djeca mlađa od šest godina, osobe koje imaju probleme s disanjem zbog kroničnih bolesti ili koja ne mogu skinuti masku bez pomoći druge osobe npr. osobe sa intelektualnim poteškoćama ili smetnjama u razvoju, osobe s oštećenjem sluha, sportisti na utakmicama, treninzima i sportskim aktivnostima, vozači na biciklu, električnom romobilu i motociklu.

Istom naredbom produžava se mjera zabrane kretanja stanovništvu u periodu od 23 do 5 sati ujutro.

Ustavni sud BiH je odluke o obveznom nošenju maski i zabrani kretanja proglasio neustavnim, jer krše osnovna ljudska prava, ali ih nije ukinuo. Suprotno tome, vratio ih je Kriznom stožeru, odnosno državnim organima vlasti da ih stave u zakonske okvire.

„Ustavni sud cijeni da će vlade i parlamenti, prilikom donošenja odluka o ovim pitanjima, uzeti u obzir zaštitu i zdravlje stanovništva u doba pandemije koronavirusa, tako da će oni donijeti odluku da li ove mjere trebaju ostati na snazi ili ne, a ako odluče da ostaju na snazi, onda ih trebaju uvesti u odgovarajući pravni okvir“, stoji u obrazloženju odluke.

Odvjetnik Mirnes Ajanović je u istupima medijima pojasnio da su obveza nošenja maski i zabrana kretanja nezakoniti, kao i kažnjavanje građana zbog nepoštovanja istih.

„Svi koji su kažnjeni u proteklom periodu zbog ovakvih okolnosti mogu nadležnom sudu podnijeti tužbu po osnovu sticanja bez osnova i time će dobiti sredstva koja su dali. Ubuduće, ne bi trebalo biti kažnjavanja od strane ovlaštenih organa. Ko god bude eventualno kažnjen, ko god dobije prekršajni nalog, mora napisati da traži sudsko odlučivanje“, pojasnio je Ajanović.

Preispitivanje odluka kriznih stožera koje su donesene u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije,  a u svrhu očuvanja zdravlja građana, epidemiolozi smatraju nedopustivim. Građani koji shvačaju da nošenjem maski čuvaju svoje i zdravlje drugih osoba pridržavaju se mjera bez obzira na to hoće li za nepoštivanje biti kažnjeni ili ne.

Naredbom Kriznog stožera produžava se i mjera zabrane okupljanja više od 30 ljudi na otvorenom i zatvorenom prostoru. Produžena je i naredba kojom se „nalaže poslovnim subjektima da reorganiziraju rad svojih uposlenika“. To znači da na mjestima gdje nije moguće  ispoštovati distancu od 2 metra među uposlenicima se radno vrijeme reorganizira, organizira u smjenama i, tamo gdje je to moguće, uvodi rad od kuće.

Krizni stožer FBiH preporučuje stanovništvu da izbjegavaju javna i privatna okupljanja i ograniče svoja kretanja. U slučaju prijeke potrebe za kretanjem, osobama starije životne dobi i onima sa hroničnim bolestima preporučuje se da to bude u razdoblju od 11 do 13 sati. Preporučeno je i maksimalno reduciranje odlazaka kod obiteljskog liječnika, a ukoliko im je potrebna liječnička pomoć, da se za pregled zakažu telefonskim putem.

U slučaju pojave nekih od simptoma kao što su: povišena temperatura, kašalj, gubitak mirisa ili okusa, preporučuje se osobama sa simptomima, kao i članovima njihovog domaćinstva da ostanu u kući i telefonom se jave nadležnom ljekaru kako bi dobili dalje upute.

Brinimo o zdravlju. Ostanimo odgovorni.

E.A.