Naslovna Društvo Europski je tjedan imunizacije: Sve manja cijepljenjost djece

Europski je tjedan imunizacije: Sve manja cijepljenjost djece

Europska regija Svjetske zdravstvene organizacije obilježava ove godine od 26. travnja do 2. svibnja, 16. Europski tjedan imunizacije i podsjeća na značaj imunizacije kao najdjelotvornije i najsigurnije mjere u sprječavanju zaraznih bolesti, kao i na doprinos imunizacije zdravlju i očuvanju zdravlja tokom cijelog života.

Pandemija koronavirusa  utjecala  je na proces redovite imunizacije djece, diljem svijeta, pa time i u Bosni i Hercegovini.

Primjena mjera s jedne te ogroman pritisak i posljedice koje ovo oboljenje ostavlja na pojedince, ali i zdravstveni sustav, uzrokovali su pojačane mjere koje su podrazumijevale ograničen način rada niza zdravstvenih ustanova i manju cijepljenost. Sve to je dovelo do velikog pada broja cijepljene i djelimice cijepljene djece.

Dio prošle godine je bio obustavljen program cijepljenja, osim u rodilištima. Ono što stručnjaci, na osnovu višegodišnjeg i višedesetljetnog iskustva mogu dokumentirano tvrditi jeste da su reakcije i nuspojave na cjepiva predviđene planom redovitog cijepljenja veoma rijetke i uglavnom uobičajene, poput kratkotrajne temperature, rijetkog osipa ili slično.

Istraživanja pokazuju da loše reagiranje na neko cjepicvo uobičajeno znači i da se radi o genetskim predispozicijima za neku bolest u kasnijoj dobi.

Razumljiva je bojazan roditelja, koji na društvenim mrežama i internetu općenito, mogu pronaći na desetke tekstova, navodnih ‘studija’ i ‘znanstvenih radova’, te prevedenih video priloga.

U njima mnogobrojni ‘stručnjaci’, za koje se ozbiljnijom potragom može utvrditi da su falsifikatori, nestručne osobe ili jednostavno prodavači raznoraznih alternativnih nekontroliranih pripravaka, godinama iznose neistine, pozivaju se na druge neistine i zbunjuju osobe koje umjesto u struci i nauci, iz opravdanog straha za svoje dijete, počinju vjerovati raznim prevarantima i lažovima.

“Uvijek je isključivo dobro savjete tražiti od pedijatara, epidemiologa, infektologa, stvarnih osoba u našem zdravstvenom sistemu. To su osobe koje će, kad dođe do komplikacija i bolesti, liječiti vaše dijete, a to nikako neće biti stručnjaci sa Youtube ili Facebooka.

U programu cijepljenja u BiH se djeca cijepe protiv deset zaraznih bolesti, dok se uvođenjem PENTAXIM petovalentne vakcinacije, koja štiti od pet zaraznih bolesti taj proces značajno pojednostavio i za djecu i za roditelje.

“Ove godine govorit će se i o cijepljenju protiv COVID-19 kao najučinkovitijem alatu za kontrolu i zaustavljanje zaraze i pandemije koja ugrožava ljudske živote, opterećuje zdravstvene sustave, ostavlja velike ekonomske posljedice i onemogućava odvijanje normalnog života”, navodi se Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

S obzirom na trenutačnu epidemiološku situaciju, za danas najavljuju obraćanje predstavnika Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u BiH, uživo putem video linka Federalne novinske agencije, s početkom u 13 sati.

“Nakon obraćanja javnosti bit će održan sastanak predstavnika Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, Federalnog ministarstva zdravstva i partnera (UNICEF BiH i WHO u BiH) sa zdravstvenim djelatnicima iz Federacije BiH s ciljem kolegijalne razmjene iskustava, praksi, mišljenja i izazova u procesu redovne imunizacije, posebno tokom pandemije COVID – 19. Na sastanku će biti prezentirani i najnoviji podaci o obuhvatu redovnom imunizacijom u Federaciji BiH, te informativni i promotivni materijali”,  saopćeno je iz Zavoda.