Vrijedna medicinska oprema koja uključuje PCR aparate i znatne količine zaštitne medicinske opreme u vrijednosti od 83 tisuće eura stigla je danas na Univerzitetski klinički centar Tuzla i u Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona. Donacija je ovo Europske unije za BiH u borbi protiv COVID-19 pandemije, u vrijednosti od 7 miliona eura, koja se od ožujka 2020. godine isporučuje zdravstvenim ustanovama širom zemlje. Oprema je nabavljena u skladu sa standardima EU za javne nabavke kroz projekat koji provodi UNDP BiH.
„Sada ćemo proširiti svoje kapacitete testiranja. Stvorili smo rezerve u slučaju da se postojeći PCR aparat pokvari. Medicinska zaštitna oprema je došla u pravi trenutak, jer je povećan broj hospitaliziranih pacijenata, a samim time i potrošnja medicinske zaštitne opreme. Mene su posebno obradovala medicinska zaštitna odjela koja su nam neophodna za naše COVID bolnice“, rekao je dr. Vahid Jusufović, generalni direktor UKC Tuzla.
U Tuzlanskom kantonu epidemiološka se usložnjava, istaknula je danas ministrica zdravstva u Vladi TK Dajana Čolić. Apelirala je na sve građane da se pridržavaju mjera kako ne bi došli u situaciju da moraju biti hospitalizirani.
„Ovo nije prva donacija i nadam se da neće biti ni posljednja. Naša zahvalnost prema EU je iznimno velika, jer zaista nam mnogo pomažu. Ne samo nama nego i cijeloj BiH. Moram napomenuti da nas jako zabrinjava veliki broj smrtnih slučajeva, a to nam govori da mi virus ne poznajemo dovoljno, ne znamo kako će kod nas reagirati. Posljednjih dana imamo i dosta mlade ljude, koji izgledaju zdravo ili nemamo podataka o njihovim oboljenjima i oni evo završe na respiratoru ili umiru“, rekla je ministrica Čolić.
Dodala je da postoji problem u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i to u samo jednom Domu zdravlja od njih 13 u TK. Radi se, kako je navela, o Domu zdravlja Tuzla.
„Pod broj jedan je nejavljanje na telefon što se ističe kao najveći problem jer građani ne mogu dobiti nikakve informacije niti mogu dobiti informacije o dostupnosti zdravstvene zaštite. Ono što smo mi uradili jeste da smo se obraćali menadžmentu, a nakon toga i osnivaču. Za razliku od Sarajevskog kantona gdje je osnivač domova zdravlja sam kanton, kod nas su osnivači gradovi i općinska vijeća. Znači, obraćali smo se osnivaču, ali povratnu informaciju još uvijek nismo dobili. Mi kao Ministarstvo ih ne možemo kazniti niti možemo provoditi nekakve sankcije. Trenutno smo u razmišljanjima kako da osiguramo adekvatan rad, konkretno Doma zdravlja Tuzla. Čak razmišljamo o tome da našim vlastitim sredstvima oformimo jednu vrstu COVID ambulante da bismo prevazišli ovaj problem“, istaknula je ministrica zdravstva Dajana Čolić.
Sva zaštitna oprema koja je pristigla danas u Zavod za javno zdravstvo TK bit će isporučena domovima zdravlja.
„Mi smo kontaktirali sve domove zdravlja i bit će im uručena zaštitna odjela, navlake za obuću i zaštitne rukavice. Kada govorimo o epidemiološkoj situaciji znamo da ona već dugo traje. Veoma je važno da se pridržavamo mjera i preporuka koje su donesene od strane kriznih štabova. Važno je da držimo socijalnu distancu, nosimo zaštitne maske i naravno izbjegavamo veća okupljanja. Često se događa da unutar naših firmi ili ustanova gdje radimo, zajedno doručkujemo, razgovaramo… Mislim da je krajnje vrijeme da se prestane i s tim. Početkom godine nam obićno počinje sezona gripe i opasnost je time i veća“, istaknula je dr. Jasmina Džambić Brkić, epidemiologinja u Zavodu za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona.
Dosadašnje donacije zaštitne medicinske opreme za Tuzlanski kanton bile su u vrijednosti od oko milijun KM od strane Europske unije.
M. N.