Prema izvještaju State Departmenta, u posljednje tri godine u Bosni i Hercegovini je evidentirano 188 potencijalnih žrtava trgovine ljudima. Nije ništa bolje ni u ovoj godini. Međunarodni zvaničnici traže od nadležnih u BiH adekvatnu reakciju.
Samo u prva četiri mjeseca ove godine mobilni timovi u Tuzli i Sarajevu su evidentirali i zatekli 208 odraslih i djece u prosjačenju, od kojih su petero djece identificirali kao potencijalne žrtve trgovine ljudima i izmjestili na sigurno. U Udruzi Zemlja djece BiH svakodnevno se susreću s problemom trgovine ljudima i sklanjaju djecu s ulice u dnevni centar.
“Djeca su eksploatirana na razne načine, kroz prosjačenje, seksualno iskorištavanje te ugovorene brakove. Suočavamo se sa situacijom da djeca u našoj zemlji nisu dovoljno zaštićena od sistema i vrlo lako postaju mete i žrtve trgovaca ljudima”, kaže Sahiba Srna iz Udruženja Zemlja djece BiH
Budući da je problem ogroman, i Vlada Sjedninjenih Američkih Država se uključila u pomoć Bosni i Hercegovini u izradi strategije borbe protiv trgovine ljudima, a kako su obećali nastavit će pomagati. Istodobno i iz Europske unije poziv nadležnima da se aktivnije uključe u ovaj problem.
“Ukupni rezultati vlasti BiH u borbi protiv trgovine ljudima još nisu zadovoljavajući. Potičemo dužnosnike u BiH na svim razinama da nastave intenzivirati napore, poboljšavajući identifikaciju žrtava, pružajući zaštitu i pomoć žrtvama te snažno procesuirajući trgovce ljudima”, istaknula je Courtney Chubb, vršiteljica dužnosti zamjenice veleposlanika, Veleposlanstvo SAD-a u BiH
“Traženo je od nas da svaki nivo vlasti definira proaktivnu politiku u borbi protiv trgovine ljudima i Ministarstvo sigurnosti je te procese vodilo i mislim da smo uspjeli što pokazuju i rezultati. Međutim trgovina ljudima opstaje zato što postoje svi faktori u društvu da trgovina ljudima nastane i da opstaje”, rekao je Samir Rizvo, koordinator za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija Ministarstva sigurnosti BiH
A da je neophodno da institucije što konkretnije djeluju, posebice u lokalnim zajednicama, poručeno je i sa konferencije u Sarajevu na kojoj su se okupili svi predstavnici relevantnih institucija vlasti, nevladinih i međunarodnih organizacija, članova Mobilnih identifikacijskih timova, a koju je organizirao i cijeli projekt posljednje tri godine provodio World Vision BiH. Ključna poruka – kao društvo svi smo odgovorni i možemo spriječiti trgovinu ljudima.
“Ja bih iskoristila priliku da pozovem i naše sugrađane koji iz najbolje namjere podržavaju, ne znajući ovaj problem, dajući djeci koja prose na ulicama novac. Mi često korsitimo riječ sadaka ili nešto slično, ali znajte da ovakvi postupci produbljuju problem, prolongiraju patnju i grubo krše dječja prava, koja ne idu u školu, koja žive i rade na ulici, koja su žrtve psihičkog, fizičkog i svakog drugog oblika zlostavljanja”, poručila je Dragana Bulić, ravnateljica World Vision BiH.
Nevidiljv, a sve prisutniji problem je i taj što su u BiH veoma prisutni i maloljetnički brakovi, gdje djecu, odnosno djevojčice, prodaju za novac. Velika odgovornost je na društvu, jer kada je riječ o djeci, ne smijemo žmiriti.
Maja Nikolić