Naslovna Istaknuto Dani celijakije u Brčkom: Bolest s tisuću lica

Dani celijakije u Brčkom: Bolest s tisuću lica

U Brčkom se održavaju “Dani celijakije” koje organizira Udruženje građana “Život sa celijakijom” uz potporu Vlade Brčko distrikta BiH. Prema riječima predsjednice Emine Ružić, inače voditeljice Saveza udruženja oboljelih od celijakije u BiH planirano je više događaja u okviru manifestacije sa svrhom prezentacije poteškoća i izazova s kojim se svakodnevno susreću osobe osjetljive na glutensku rezistenciju.

“U Brčko distriktu trenutno je registrirano više od 44 osobe oboljele od celijakije od kojih je 15 djece. Mi pretpostavljamo da je ovaj broj daleko veći, ali je problem što se radi o bolesti o kojoj se malo zna zbog čega je veoma važno govoriti o do sada istraženim njenim uzrocima, koji se u ranoj fazi mogu otkriti i ispravnom ishranom regulirati. Stoga smo mi prije 18 godina osnovali udruženje, te otvorili vrata svima koji se žele educirati ili pak sumnjaju da boluju od ove bolesti, u narodu poznatoj kao “bolest s tisuću lica” iza koje se krije pozadina mnogih drugih bolesti: anemija, sterilitet, multipla skleroza, mišićna distrofija, karcinom”, pojasnila je Ružić.

S obzirom da je Dane celijekije otvorio šef Odjela za stručne i administrativne poslove Senad Tufekčić, ovom prigodom se Emina Ružić zahvalila Vladi Brčko distrikta BiH koja je, kako kaže, imala sluha od početka nihovog rada, posebice prilikom usklađivanja zakonske regulative za sve oboljele od celijakije.

“Na početku osnivanja Udruzenja „Život s celijakijom“ u zakonskom okviru nije bilo riječi o ovom oboljenju. Naši prvi koraci nakon registracije su bili uspostavljanje kontakata s proizvođačima bezglutenske hrane, educiranje stanovništva i djelatnika trgovinskih centara i restorana o tome kako se mora sortirati i pripraviti bezglutenska hrana. Nakon uloženih napora 2007. godine uspjeli  smo kategorizirati oboljele od celijakije kao osobe s posebnim režimom ishrane kroz Zakon o socijalnoj zaštiti Brčko distritka BiH. Time su korisnici stekli pravo na uvećen dječji dodatak u iznosu od 150 maraka neovisno o novčanim primanjima obitelji ili imovinskog statusa korisnika sredstava. Dobili smo pravo na jednokratnu pomoć od 170 KM, koja je sad 190 KM, oslobođeni smo participacije u javnom zdravstvu i uvršteni na esencijalne liste Fonda zdravstvenog osiguranja“, kazala je Ružić, koja je i sama oboljela od celijakije prije nekoliko godina.

Dani celijakije trajat će do kraja svibnja kroz edukativne radionice i druženja članova i članica ovog i srodnih udruženja.

Ivana Pirić