Naslovna Istaknuto Dan je izborne šutnje

Dan je izborne šutnje

Piše: Maja Nikolić

Dan je izborne šutnje, pred lokalne izbore 2020. Godine, kada građani biraju gradonačelnike i načelnike te predstavnike u gradskim i općinskim vijećima. Međutim, teško je prognozirati hoće li  se izborna šutnja poštovati, kaže za Hrvatski glasnik Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzle.

„Neće biti javnih istupa, ali će se sigurno koristiti nove tehnologije, platforme. To mogu raditi simpatizeri kako bi se izbjegla politička odgovornost. Nas iskustvo uči da se ovdje ništa ne poštuje, a to je pokazala i predizborna kampanja. Tako da vidjet ćemo kako će reagirati institucije koje moraju štititi izborni proces. Ako se vratimo na razdoblje prije izborne kampanje vidjeli smo šta političke stranke rade, kako politički djeluju…“, ističe Šehić.

I u drugim zemljama ove godine održani su izbori, ali predizborne kampanje nisu održavane te su poštovane preporuke i naredbe kriznih stožera zbog pandemije koronavirusa. U Bosni i Hercegovini je bilo drugačije te su javni skupovi bili gotovo svakodnevni.

„U Bosni i Hercegovini je sve drugačije nego u drugim državama tako da dok se ne uspostavi odgovornost kroz sve zakone u ovoj državi, sa jasnim sankcijama, mi ćemo imati ovakvu situaciju i zato nismo država vladavine prava. To je karakteristika ove države. Predizborna kampanja je pokazala da političarima nije stalo ni do zdravlja ljudi nego isključivo do stolice u predstavničkim tijelima lokalne zajednice“, napominje Vehid Šehić.

Dodaje da su ovu predizbornu kampanju obilježile prijetnje, nekulturna ponašanja, omalovažavanja, predrasude, stereotipi.

„To bi možda trebalo najviše i zabrinuti radi budućnosti ove države, koliko je kultura dijaloga na niskim razinama. Nisu se birala sredstva da se dizertira politički protivnik, smatrali su se međusobnim neprijateljima.“

Ipak, ovakve protivničke kampanje nisu samo svojestvene Bosni i Hercegovini.

„Ali druge uređene demokratske zemlje su institucionalno veoma jake i jače su od bilo kojeg pojedinca i bilo koje političke stranke. Kod nas je ova predizborna kampanja pokazala da su političke stranke jače od institucija države. Imali smo sjednicu Predstavničkog doma koju su prekinuli sanitarni inspektori, jer se u prostoru nalazilo više od 50 ljudi, iako su imali fizičku distancu. S druge strane imali smo predizborne skupove na kojima su sudjelovali predstavnici kriznih stožera i to niko nije prekidao. Mi živimo u državi u kojoj su institucije suspendirane od strane političkih moćnika i oni su daleko jači od bilo koje institucije. Zbopg toga se ruši pravna sigurnost BiH i jednakopravnost građana“, kaže Šehić za Hrvatski glasnik.

Dojam koji se stvorio u javnosti je da će ovi izbori biti „namješteni“ te obilježeni izbornim nepravilnostima. Naime, pojedine političke stranke već znaju koliko glasova će dobiti od strane dijaspore, kupovina glasova je također očita i postala je javna tajna.

„Na sreću to se više i ne krije. Građani su počeli takve stvari prijavljivati, pojavljuju se i videozapisi o kršenju izbornog zakona. Ja samo mogu reći, da za sve izborne nepravilnosti isključivu odgovornost snose političke stranke. Oni su generatori kršenja izbornog zakona i akata izborne komisije. Sve dok mi ne uperimo prste u prave krivce koji stvaraju jedno takvo ozračje, nećemo moći ništa napraviti“, rekao je na kraju Vehid Šehić predsjednik Foruma građana Tuzle.

Sutra 15. Studenog biračka mjesta bit će otvorena od 07:00 do 19:00 sati.  Osim 120 načelnika i 22 gradonačelnika na Lokalnim izborima 2020. godine bira se i 3142 vijećnika/odbornika od čega 23 predstavnika nacionalnih manjina.

Na izborima ove godine sudjeluje  543 politička subjekta.