Naslovna Društvo BiH se opire radioaktivnom otpadu kod svoje granice, a Plenković poručuje: ‘Nema...

BiH se opire radioaktivnom otpadu kod svoje granice, a Plenković poručuje: ‘Nema razloga za brigu’

Premijer Republike Hrvatske  Andrej Plenković rekao je tijekom zajedničke Sjednice Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske da će Hrvatska primijeniti najviše sigurnosne standarde pri izgradnji odlagališta radioaktivnog otpada blizu granice s našom zemljom, ali je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac iz redova SNSD-a najavio je da će tražiti potporu Europske unije za pronalazak nove lokacije odlagališta.

Međutim, već su i ranije bile jasne najave  da se ministri iz Republike Srpske u Vijeću ministara BiH neće odazvati zajedničkoj sjednici, ako se na dnevnom redu ne nađe izgradnja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Čerkezovcu na Trgovskoj gori.

To pitanje je našlo svoje mjesto na današnjoj sjednici i bili su prisutni svi resori iz BiH.

Ministra financija Zorana Tegeltiju (SNSD) i ministra sigurnosti Nenada Nešića (DNS) mijenjali su njihovi zamjenici Muhamed Hasanović i Ivica Bošnjak, dok je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac (SNSD) došao u Zagreb.

Lokacija izgradnje odlagališta je “na brdovitom, nenaseljenom području na kojemu bi se skladištio nizak i srednji radioaktivni otpad iz nuklearne elektrane Krško”, rekao je Plenković na kraju zajedničke sjednice u NSK.

Premijer Andrej Plenković  je poručio da se radi o otpadu “koji vrlo malo zrači” poput zaštitne odjeće, rukavica, krpa i slično. Odlagalište “nije predviđeno za skladištenje istrošenog nuklearnog goriva” koje pripada visokom radioaktivnom otpadu.

No Košarac smatra da je određena lokacija odlagališta neprihvatljiva i da će ugroziti zdravlje obližnjeg stanovništva.

“Mi i dalje pozivamo sve da nam se pridruže u tome da se nađe treća lokacija”, rekao je Košarac medijima nakon zajedničke sjednice.

Košarac je rekao da ekspertni tim BiH “nije zadovoljan protokom informacija s hrvatske strane”. Tvrdi i da Slovenija i Mađarska podržavaju njihove napore i da će tražiti podršku drugih članica EU-a.

Košarac je već prošli mjesec zatražio i sastanak s visokim predstavnikom za vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a Josepom Borrellom kako bi izrazio protivljenje što Hrvatska nastavlja s pripremama za izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada na samoj granici s BiH.

Premijer Republike Hrvatske poručuje da će Hrvatska primijeniti “najviše sigurnosne standarde” i da “nema nikakav interes da ugrozi svoje stanovnike, a kamoli prijateljske, susjedne zemlje”.