Naslovna Društvo BiH između dejtonske i briselske faze

BiH između dejtonske i briselske faze

Nebrojeno puta su međunarodni zvaničnici upozorili Bosnu i Hercegovinu i njene lidere- da je vrijeme da Bosna i Hercegovina iz dejtonske pređe u briselsku fazu razvoja. Uvjet  za to je ispunjavanje 14 prioriteta, koje je pred BiH postavila Evropska komisija. Deklarativnih izjava političara o tome ne manjka, ali u praksi je ipak drugačije- upozoravaju analitičari.

Upozorenja europskih čelnika za Bosnu i Hercegovinu su uglavnom ista, ali su već godinama ista i opravdanja bh. lidera, zašto država nema napretka na europskom putu.

JOSEP BORELL, visoki predstavnik EU za vanjske poslove (21. 11. 2020.):

„Status kandidata se ozbiljno može uzeti u razmatranje tek kada imamo napredak u svih 14 ključnih prioriteta iz mišljenja Europske komisije.“

MILORAD DODIK, predsjedatelj Predsjedništva BiH (21. 11. 2020.):

„Razumijemo da treba da se ubacimo na europski put, ali on sigurno ne može biti  bez dejtonskog balansa.“

DENIS ZVIZDIĆ, zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH (21.11. 2020.):

„Govorimo o slabostima Dejtona koje se moraju ispraviti i najbolji način njihove popravke jeste da iz Dejtonske pređemo u briselsku fazu.“

DRAGAN ČOVIĆ, zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne  skupštine BiH

“Tragamo, ustvari, za oblikovanjem ustava na tragu prelaska iz dejtonske u europsku fazu. Nemamo u ovom trenutku dovoljno kvaliteta u parlamentarnoj raspravi, a podsjećam i kako nam je za promjene potrebna dvotrećinska većina. Optimističan sam i vjerujem da ćemo u prvoj polovini naredne godine imati izmjene Izbornog zakona BiH.“

Analitičari kažu da je Bosna i Hercegovina u briselsku fazu ušla još 2006. godine, kada se Amerika povukla iz dnevnog bavljenja bh. politikom, i to prepustila Europskoj uniji. Unija proces pristupanja BiH nije učinila bržim i lakšim koliko bi uistinu mogla.

SREĆKO LATAL, politički analitičar:

„Bojim se da smo postali na neki način ovisni o međunarodnim i regionalnim utjecajima, koji opet, svi politički akteri koriste na sebi svojstven način.

Najbolja prilika za prelazak iz dejtonske u briselsku fazu, kaže novinar Dejan Šainović, bio je aprilski paket – prilika za uvođenje klauzule kojom entiteti ne bi mogli blokirati zakone važne za europski put. Pitanje je hoće li tu grešku ikada biti moguće ispraviti?“

„DEJAN ŠAJINOVIĆ, novinar:

„Očigledno se pokazuje da bez pritiska međunarodne zajednice te reforme se jako teško sprovode u djelo , potreban je pritisak Europske unije, mislim da taj pritisak da se EU polako vraća.“

Europska unija među ključnim od Bosne i Hercegovine očekuje: adekvatan Zakon o javnim nabavkama, Zakon o sprečavanju sukoba interesa i Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću.“

(BHRT)