Naslovna Društvo Badnjak u svijetu: Od Betlehema do Kijeva i Sirije

Badnjak u svijetu: Od Betlehema do Kijeva i Sirije

 

Božić se iščekuje diljem svijeta. Moli se za mir. Na Badnju večer najglasniji vapaj stiže iz ratom zahvaćenih područja.

Još jedan tmurni Božić u Betlehemu

Betlehem, biblijski grad na palestinskoj Zapadnoj obali, koji kršćani štuju kao mjesto Isusova rođenja, sprema se obilježiti drugi Božić zasjenjen ratom u Gazi.

U blagdansko doba grad je inače prepun turista i hodočasnika iz cijeloga svijeta, ali danas ih ondje gotovo nema. Božićne proslave u Betlehemu i ove godine bit će tihe, na trgu ispred Crkve Isusova rođenja nema golemog božićnog drvca, glazbe ni ukrasa. Ne čuje se zvuk puhačkog orkestra Palestinske policije koja maršira gradom i punim plućima svira koračnice, ne čuju se ni veseli ritmovi i arapski napjevi gajdaša.

“Rat, sa svim posljedicama podjela – strašan je. A nalazimo se na mjestu gdje su podjele vrlo očite. Proći kroz to, znači – moguće je. Čak i tamo gdje su zidovi golemi i teški. Želite li, moguće ih je zaobići. I želimo, posebno za ovaj Božić, poručiti svima – ne gubite nadu. Moguće je srušiti i najteži zid mržnje, podjela, prezira, nedostatka pravde i dostojanstva koje ovdje doživljavamo”, izjavio je kardinal Pierbattista Pizzaballa, jeruzalemski latinski patrijarh.

Tradicionalna procesija iz Jeruzalema do Betlehema započela je oko 11 sati. Povorku automobila je predvodio najviši predstavnik Katoličke crkve u Svetoj Zemlji, kardinal Pierbattista Pizzaballa. On je podsjetio u znak solidarnosti jedinu rimokatoličku crkvu u pojasu Gaze prije Božića te tamo za vikenda odslužio misu.

Konvoj latinskoga patrijarha Jeruzalema prošao je kroz razdjelnu barijeru koju su izgradili Izraelci. U crkvi Svete Katarine, tik uz Baziliku rođenja Kristova, služit će misu na Badnjak. Dok se Sveta zemlja suočava s jednim od najizazovnijih Božića u povijesti, u regiji obilježenoj nasiljem, raseljavanjem i očajem – kardinal Pizzaballa poziva na obnovu nade i solidarnosti.

“Svi govore o Svetoj zemlji, o ratu i mržnji, o podjelama. Mi kršćani danas za Božić iz Svete zemlje, iz Betlehema, iz Jeruzalema, cijelom svijetu želimo poručiti da je bratstvo među ljudima moguće. Smisao Božića je zajedništvo jer slavimo Boga s nama. Naša je molitva da ovaj Božić bude kraj užasnog razdoblja tame i novi početak. Moramo okrenuti stranicu, početi pisati tu novu stranicu, s riječima nade, budućnosti i bratstva, jer to je ono što nam treba. Dosta je podjela i nasilja! Sretan Božić”, zaželio je kardinal Pierbattista Pizzaballa, jeruzalemski latinski patrijarh.

Zbog rata u Gazi, koji traje godinu i pol, tradicionalne božićne svečanosti u Betlehemu u palestinskoj Zapadnoj obali su poprilično skromne kao što su bile i 2023. Misa polnoćka će se održati kao i obično, no druga javna slavlja su otkazana, poput osvjetljavanja velikog božićnog drvca na trgu ispred Crkve Isusova rođenja i nastupa bendova iz svih krajeva svijeta.

Građena između 1899. i 1909. za katoličku zajednicu u Kijevu, crkva svetog Nikole jedna je od najljepših neogotičkih građevina u glavnome gradu Ukrajine. Iako oštećena u ruskom napadu prije 3 dana, druga najstarija rimokatolička crkva grada i ovog, trećeg ratnog Božića, primila je na misu vjernike.

“Želimo spokoj, želimo pravdu, želimo mir. Sve što nam treba da živimo mirno na svojoj zemlji, da vidimo sunce, naše nebo i božićnu zvijezdu na njemu, a ne iranske šahide i ruske rakete”, poručio je u božićnoj poruci naciji predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

Kršćani u Siriji prosvjedovali zbog paljenja božićnog drvca

Stotine kršćana na ulicama Damaska prosvjeduje protiv paljenja božićnog drvca u selu na sjeveru Sirije – Hami, s većinskim kršćanskim stanovništvom. Pravi vladar zemlje, Ahmed al-Sharaa, obećao je kršćanima i drugim vjerskim skupinama kako će u Siriji, kojom upravlja njegova skupina Hayat Tahrir al-Sham, biti sigurni.

Okruženi jakim policijskim snagama, kineski katolici okupljeni su na misi u Crkvi Spasitelja u Pekingu. Vjerska manjina u Kini suočena je s povijesnim potiskivanjem u komunističkoj zemlji, što je izazivalo trvenja između Vatikana i Pekinga. No, 2018. dvije su strane postigle povijesni sporazum o imenovanju rimokatoličkih biskupa u Kini. Prvi put od 1950.-ih obje su strane priznale papu kao vrhovnog poglavara Katoličke crkve