Naslovna Društvo ANALIZA ODLUKE ‘Nalozi za lidere Izraela i Rusije kraj su Međunarodnog...

ANALIZA ODLUKE ‘Nalozi za lidere Izraela i Rusije kraj su Međunarodnog suda’

Optužbe protiv Netanyahua i Gallanta obuhvaćaju teške zločine poput izgladnjivanja civilnog stanovništva kao metode ratovanja, ubojstava, progona i drugih nehumanih djela

Odluka Međunarodnog kaznenog suda (ICC) da izda naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta i vođe Hamasa Ibrahima Al-Masrija izazvala je snažne reakcije diljem svijeta. Ovaj potez predstavlja ključni trenutak u međunarodnom pravu, osobito u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba, te otvara važne političke, pravne i diplomatske dileme.

 

EU ponovno podijeljena

Većina europskih zemalja formalno podržava rad ICC-ja i poštivanje njegovih odluka. Slovenija je među prvima potvrdila potpunu suradnju, a Njemačka najavljuje pažljivo razmatranje svojih koraka. Irska, Švedska i Nizozemska također su dale jasne izjave podrške. Irski premijer Simon Harris naglašava značaj naloga kao važan korak prema pravdi, a švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard ističe neovisnost ICC-ja kao ključnu za njegovo djelovanje. S druge strane, Mađarska pod vodstvom Viktora Orbána odbacuje mogućnost provođenja naloga, smatrajući ga “pogrešnim” i pozvao je Netanyahua u Budimpeštu. Francuska i Italija zauzele su suzdržaniji stav, ističući potrebu za koordinacijom sa saveznicima i dodatnim pravnim analizama. Austrija je otišla korak dalje, kritizirajući nalog kao “neshvatljiv”, ali istodobno priznaje svoju obvezu poštovanja Rimskog statuta.

Optužbe protiv Netanyahua i Gallanta obuhvaćaju teške zločine poput izgladnjivanja civilnog stanovništva kao metode ratovanja, ubojstava, progona i drugih nehumanih djela. Suci ICC-ja tvrde da postoje utemeljeni razlozi za vjerovanje u njihovu kaznenu odgovornost. Ipak, provedba ovih naloga suočava se s velikim izazovima. Izrael, koji nije član Rimskog statuta, odbacuje jurisdikciju ICC-ja. Njegovo pravno i političko osporavanje naloga dodatno komplicira situaciju.

Netanyahuov argument da vodi obrambeni rat ciljajući teroriste Hamasa i islamiste, dok uništava bolnice, škole i džamije, podsjeća na opravdanja srpskih snaga i JNA tijekom razaranja Vukovara, tvrdeći da su u bolnicama i crkvama ustaše i oružje, ili dok su granatirali Sarajevo, optužujući da je svaka pogođena zgrada bila sklonište Zelenih beretki i mudžahedina.

Ante Nobilo, poznati hrvatski odvjetnik s iskustvom u kaznenom i međunarodnom pravu te stručnjak za rad Haaškog suda, ističe da je situacija s Netanyahuovim nalogom za uhićenje presedan.

“Netanyahuov argument da oni vode samo obrambeni rat pravno je irelevantan za ocjenu jesu li ratni zločini ili zločini protiv čovječnosti izvršeni. Međunarodno pravo nameće pravila vođenja rata jednako i za napadače i za branitelje. Naravno, i u obrambenom ratu se mogu počiniti ratni zločini. U načelu civilni objekti ne mogu biti meta ratnih djelovanja. Međutim, kada protivnik borbeno djeluje iz civilnih objekata (bez obzira na to otvara li vatru ili ima zapovjedni ili vojno-logistički centar), onda civilni objekt postaje legitimna vojna meta. To treba procjenjivati od slučaja do slučaja. Međutim, koliko sam ja razumio agencijske vijesti, Netanyahu je optužen i za zločine protiv čovječnosti u vidu korištenja izgladnjivanja stanovništva kao metode rata te sustavno uskraćivanje osnovnih ljudskih prava i životnih potrepština Palestincima”, kazao je odvjetnik Ante Nobilo ističući da Međunarodno pravo nameće okupatoru obaveze na teritoriju koje je okupirao, a briga o civilnom stanovništvu tu je primarna.

Politički analitičar Žarko Puhovski smatra da je puno toga što Netanyahu kaže istina, ali da “puno više toga ne kaže što je istina”.

“Ako računamo od napada Hamasa 7. listopada, Izrael vodi obrambeni rat. Ali, ako računamo od 1947., onda imamo nekoliko puta kada je netko vodio obrambeni ili napadački rat, a Izrael je uglavnom vodio napadački rat i ratovi su završavali izraelskim osvajanjem tuđeg teritorija. I važno je da je sud ovog puta na to upozorio. Da se skandalizira što je Rusija osvojila teritorij u Ukrajini, a ne skandalizira osvajanja teritorija koji je znatno različit od onoga koji je 1948. Glavna skupština UN-a dala Izraelu. Po mom mišljenju, ovo je kraj narodnog kaznenog suda koji je doživio dva brodoloma. Prvi s Vladimirom Putinom, a sada će i s Benjaminom Netanyahuom. Oni su osudili te ljude i dali uhidbeni nalog, ali barem 100 država svijeta nije spremno uhititi Putina, zato što su antiamerički nastrojeni, a barem 30 ili 40 najvažnijih država u svijetu neće ni pomisliti o tome da uhiti Netanyahua. I to je zapravo kraj Međunarodnog kaznenog suda”, uvjeren je Žarko Puhovski.

Palestinske vlasti i Hamas pozdravili su odluku ICC-ja, smatrajući je ključnim korakom prema pravdi. Istaknuto je da nalog pruža nadu za žrtve, iako mnogi Palestinci smatraju da sama odluka neće donijeti velike promjene na terenu.

Hassan Haidar Diab, „Večernji list“, 22. 11.