- dan veljače se petu godinu obilježava kao Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti. Prema podacima UNESCO-vog Zavoda za statistiku tek su 30 posto svih ljudi zaposlenih u znanosti na svijetu bile žene.
Ciljevi obilježavanja ovog dana su: promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti; eliminacija svake diskriminacije žena, uključujući u području obrazovanja i zapošljavanja te premošćivanje pravnih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih barijera kroz poticanje razvoja obrazovnih politika i programa, uključujući školske kurikulume s ciljem poticanja većeg sudjelovanja žena i djevojaka, promocije razvoja karijere u znanostima i prepoznavanja postignuća žena u znanosti.
Istaknuta profesorica Sveučilišta u Mostaru Mirjana Miličević svoj život je posvetila znanosti koja je usmjerena na razvoj i korištenje prirodnih resursa, primjenu geo-informacijskih sustava i geoekologiju.
Članica je znanstvenog vijeća i koordinatorica za projekte Instituta za turizam i okoliš Sveučilišta u Mostaru, a kao predavačica na kolegijima EU projekti i Projekti u turizmu sudjeluje u pripremi i upravljanju projekta.
Ima veliko iskustvo u izradi nacionalnih strategija i planskih dokumenata iz područja prirodnih znanosti, okoliša i turizma. Prof. Miličević je stalni expert Konvencije za dezertifikaciju zemljišta UN-a i nacionalni fokal point Berneske konvencije Vijeća Europe.
Doktorirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu iz interdisciplinarnog područja geoznanosti.
„Lijepo je biti prepoznat! Danas, 11. veljače, obilježava se Međunarodni dan žena u znanosti. Svim znanstvenicama, ženama koje rade u znanosti sretan njihov dan! Tim povodom valja se prisjetiti da davna, ali i ona ne tako davna povijest, pamti mnoge briljantne žene koje su ostvarile ključne doprinose u raznim znanstvenim područjima. Od prve poznate znanstvenice u suvremenijem smislu tog pojma – egipatske liječnice Merit-Ptah – čije je djelovanje zabilježeno u spisima koji datiraju iz čak 2 700 godine prije nove ere, preko Marie Gaetane Agnesi – prve renomirane matematičarke na Zapadu te autorice prvog matematičkog priručnika, pa sve do svima itekako dobro poznate Marie Curie – prve ženske dobitnice Nobelove nagrade 1903. godine zahvaljujući doprinosima ostvarenim na polju fizike, moguće je primijetiti da su kroz čitavo postojanje civiliziranog društva upravo žene nerijetko bile te bez čijih ideja suvremeni svijet znanosti ne bi mogao postati ono što danas jest“, napisala je profesorica Miličević.
Također, profesorica Mirjana Miličević svakodnevno govori o važnosti obrazovanja.
„Obrazovanje koje se često zanemaruje, smatra nečim usputnim, u zemljama diljem svijeta postalo je san 258 milijuna djece. Stoga, cijenimo i vrednujmo svaki sat, dan, godinu provedenu u školi i vrijeme posvećeno znanju. Isplati se!”, istaknula je profesorica Mirjana Miličević.