Prvi susreti Hrvata Brčko distrikta BiH “Promišljanje o našoj budućnosti” koji su organizirali predstavnici hrvatskog naroda iz reda zakonodavne i izvršne vlasti Brčko distrikta BiH održani su u prepunoj dvorani Doma kulture pred oko 600 ljudi, uz nazočnost velikog broja Hrvata, predstavnika političkog, društvenog, vjerskog i kulturnog života iz posavskog kraja, Republike Hrvatske i stanovnika Brčko distrikta BiH koji privremeno borave u inozemstvu.
Susrete je otvorio dekan Brčanskog dekanata vlč. Damir Ivanović uz poruku da smo pozvani biti blagoslov jedni drugima, čestitajući Božić i blagdan Svetog Ivana Evanđeliste koji se slavi 27. prosinca. Nazočne goste potom su pozdravili zastupnik u Hrvatskom saboru i gradonačelnik Otoke Josip Šarić i generalni konzul Republike Hrvatske u Tuzli Ivan Bandić.
“Došao sam pozdraviti ovaj vrlo važan skup u Brčko distriktu, ali i poslati snažnu poruku potpore kako Hrvatskog sabora, tako i Hrvatske Vlade i pomoći Hrvatima koji žive ovdje, uz druga dva naroda, kako bi što bolje razvijali Distrikt Brčko koji je sam po sebi primjer jedne uspješne sredine u Bosni i Hercegovini”, istaknuo je Šarić, podsjećajući da je nedavno na Hrvatskom saboru izglasan zakon kojim se izjednačavaju prava hrvatskih branitelja, odnosno pripadnika hrvatske vojske u Hrvatskoj i Hrvatskog vijeća obrane.
“To je jedan doprinos Hrvatima koji su za vrijeme Domovinskog rata branili svoja ognjišta ovdje, a branili i pomagali Hrvatima u Hrvatskoj također”, naveo je Šarić.
Panel diskusija i zaključci
Pod moderatorskom palicom Stjepana Marčetića Susreti su nastavljeni interaktivnom panel diskusijom na kojoj su ime domaćina govorili: dogradonačelnik Brčko distrikta BiH dr. Anto Domić, dopredsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH Ivo Filipović, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Delfa Dejanović, pomoćnik ministra Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata Martin Frančešević, uspješni gospodarstvenici iz Brčko distrikta BiH Slavko Blažević, Velibor Jakić, povratnik i poduzetnik Niko Radošević, dopredsjednik Udruge hrvatskih poduzetnika u Beču Niko Ilić, te gvardijan Franjevačkog samostana u Dubravama fra Niko Josić.
Zaključke nakon panel diskusije priopćio je dogradonačelnik Domić kazavši da su prihvaćeni jednoglasno.
„Prvi susreti Hrvata Brčko distrikta “Promišljanje o našoj budućnosti” su urodili zaključcima da je nužno i neophodno da svaki Hrvat koji je podrijetlom iz Distrikta obvezno ima i posjeduje osobne dokumente koje će priskrbiti od institucija kako bi na takav način mogao sačuvati svoja materijalna, politička, društvena i svaka druga prava koja ga našim zakonima sljeduju. Drugi zaključak je da Hrvati Brčko distrikta sav svoj potencijal koji imaju, materijalni i intelektualni, udruže kako bismo na ovom prostoru djelovali zajedničko – sinergijski i stvarali bolje uvjete za život i povratak ljudi, ali i kako bismo razvijali suživot s drugim narodima. I najvažnija stvar da su Susreti Hrvata podržani jednoglasno”, rekao je Domić te naglasio da je su Susreti ocijenjeni pozitivno, zbog čega će se Drugi susreti održati već za Uskrs naredne godine.
Anto Domić je dodao i to da bez obzira što su Hrvati trenutačno malobrojni na prostoru Brčko distrikta, da nipošto nisu marginalizirani i da će Hrvati u budućnosti nastaviti igrati važnu ulogu u razvoju Distrikta.
U nastavku donosimo promišljanja nekih od sudionika konferencije nakon njene završnice:
Ratni general Ivo Filipović, dopredsjednik Skupštine Brčko distrikta:
- Prezadovoljan sam odzivom naših sugrađana iz reda hrvatskog naroda koji su u nekim drugim političkim opcijama i onim koji nisu simpatizeri HDZ-a. Ovo je ozbiljno političko promišljanje od strane Hrvata iz Brčko distrikta i onih koji žive privremeno u inozemstvu. Danas je blagdan svetog Ive, koji se proslavlja drugi dan Božića i to je vrijeme kad uistinu dolazi veliki broj Hrvata svojim kućama, ali svi oni su odvojili vrijeme kako bi sudjelovali na panel diskusiji i ja sam radostan što su ispratili ovaj događaj.
Fra Niko Josić, gvardijan Franjevačkog samostana “Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije” u Dubravama
- Oduševljen sam večerašnjim skupom, posebno njegovom brojnošću. Svaka nada koja dolazi iz ispravnih izvora, a to je nada u svjetliju budućnost je ono za čim svaki čovjek sam teži. S obzirom na ulogu Katoličke crkve, odnosno službenika svećenika, ujaka franjevaca na ovome području mi ćemo uvijek podržavati ovakve skupove kako bismo pridonijeli što boljem životu i suživotu ne samo nas Hrvata katolika, nego i svih drugih s kojim dijelimo ovaj prostor. Ovakvi skupovi će pridonijeti što boljem izražavanju našeg hrvatskoga i katoličkog identiteta na ovome području. Mi smo to i kroz povijest, odnosno kroz vrijeme koje nam je Bog dao i darovao to i pokazali.”
Ratni general Martin Frančešević – pomoćnik ministra Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata
- Nisam očekivao ovoliki broj ljudi. Ovo je jedan impozantan skup i drago mi je da sam imao priliku obratiti se ovim ljudima jer dobar dio njih znam iz ratnog razdoblja. Sve je pozitivno djelovalo i optimističan sam po pitanju ideje koja proizlazi iz ovog skupa. Čuli smo priče gospodarstvenika, posebno onih koji se vraćaju nazad i pokreću biznise što me oduševio, a što daje nadu da se na ovim prostorima može živjeti I funkcionirati.
Delfa DeJanović-zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije
- Ideja o Susretima Hrvata Brčko distrikta BiH je nastala iz razgovora s našim ljudima koji žive vani i često se događalo da se, kada imamo neke zajedničke sastanke tijekom njihovog boravka u rodnom kraju, dođe na ideju da organiziramo susrete koji neće biti stranački i politički obojeni, nego će okupiti širu društvenu zajednicu Brčko distrikta. Moram priznati da je skup prošao bolje nego što sam zamišljala jer je dosta ljudi slavilo blagdan svetog Ive, a ipak je bilo puno ljudi, onih koji žive izvan Distrikta, odnosno onih koji povremeno dolaze, ali i onih koji žive ovdje.
Nakon panel diskusije upriličen je Božićni domjenak uz objed i čašicu zdravlja.
Ivana Pirić