Tjedan inžinjerstva koji je započeo još prošli tjedan i trajat će sve do 16.prosinca obilježile su brojne konferencije na kojima sudjeluju govorinici iz cijelog svijeta, a većina je porijeklom iz Bosne i Hercegovine.
Tako su građani u petak u Bosanskom kulturnom centru Tuzla mogli smo čuti neke od najprogresivnijih ideja i inženjerskih rješenja. Ovaj segment Trećeg bosanskohercegovačkog tjedna inženjerstva bio je posvecen istraživanju pametnih tehnologija i green deala. Tehnologije se kreću brzo i osvajaju svijet, a prisjetite se da prije samo par godina nismo mogli ni zamisliti Internet u obliku u kojem ga danas koristimo.
Konferenciju je otvorio panel na temu FinTech Industries u organizaciji BH Futures Foundation, na kojoj su iskusni govornici iz svijeta digitalnog bankarstva govorili o konceptu novih kripto valuta, nematerijalnom novcu i sl. Zanimljivo je to da je na kraju treće večeri konferencije dekan RGG Fakulteta u Tuzli na pitanje “Kakva je budućnost rudarstva u BiH?” odgovorio: “Pa u onome čime ste započeli konferenciju – bitcoinom.”
Sve teme ovogodišnje konferencije su povezane, čak i ako na prvu ne zvuči tako. Na primjer, problem cyber sigurnosti je jako bitan ćimbenik za pametne tehnologije, kao što su električni romobili u izravnoj korelaciji sa Green Deal-om, iako su samo mali segment cjelokupnog plana za iskupljenje prirodi.
Drugim danom konferencije bio je posvećen pametnoj mobilnosti, prometne kulture koja je bila i oblast u okviru koje su se srednjoškolci iz TK nadmetali za pehar u kvizu znanja. U okviru istog dana predstavile su se dvije firme iz Bosne i Hercegovine koje pionirski započinju pametne biznise u BiH, a to su City Gecko iz Banja Luke koji je predstavio svoju solarnu klupu i beebee iz Sarajeva koji su u prijestolnicu donijeli električne gradske skutere.
Nema sumnje da BiH ima veliki broj stručnjaka u ovim oblastima, od kojih se veliki broj obratio virtualno, a nekoliko njih su bili i uživo na sceni. Profesor Mirza Kušljugić govorio je o svim preduvjetima i preprekama koje nas dijele od aktivnog sudjelovanja u Zelenom dogovoru koji podrazumijeva uvođenje poreza na štetne emisije ugljika, energetske reforme, održive industrije i ostale sustavne promjene.
Bilo je tu i mnogih sjajnih primjera iz prakse, poput panela na kojem je predstavljen prvi bh respirator, prva bh. luksuzna auto prikolica ili solarni brod Antonija Pušića, poznatijeg kao Rambo Amadeus. Iako je usput zabavljao sve sudionike svojim humorom, Rambo se predstavio i kao veliki vizionar, inženjer i aktivist.
Jedan čitav segment bio je posvećen robotici i vještačkoj inteligenciji te sferi softwarea i gaminga.
7 dana, hibridni karakter, 50+ govornika, 200+ učesnika webinara.
U narednih nekoliko dana svi imaju priliku posjetiti web sajam MADEinBiH – EEE Innovation Nation program u Bosni i Hercegovini kojeg organizira BH Futures fondacija s akademskim partnerom Univerzitetom La Trobe i IEEE, najvećom svjetskom profesionalnom organizacijom u sklopu BH Engineering Weeks-a.
Sastoji se od 10 tjedana intenzivnog akademskog sadržaja, 3 sata tjednih radionica, predavanja o industriji, online sadržaja i coachinga, koji uči studente o generaciji ideja kroz design thinging, razvijanje poslovnog modela, marketing, osnove financija i vještinu pitchinga investitorima.
U ovogodišnjem programu je sudjelovalo više od 50 sudionika, studenata i mladih profesionalaca koji imaju maksimalno 30 godina. Organizirani su u 11 timova koji rade na generiranju ideja/riješenja baziranih na problemima koje su identificirali. Ovaj događaj će biti finalna prezentacija njihovog rada i održava se 16. Prosinca 2020.
Timovi će pitchovati svoje ideje investitorima i dobiti priliku za financiranje svojih startup ideja. Speed networking će također biti segment programa putem kojeg će se sudionici međusobno povezati. Uvod i keynote prezentaciju održaće Ned Lomigora, osnivač i CEO CapeAnn Tech-a i član odbora MIT Enterprise Foruma u New Yorku.