Nogomet se u Špionici pojavio nešto kasnije u odnosu na neka veća i razvijenija sela u Bosanskoj Posavini. Razlog tome je što nije bilo obrazovanih mladih ljudi, koja su u drugim selima utjecali na utemeljenje nogometnih klubova. No, kako se nakon drugog svjetskog rata razvijao i sportski život Pero Kuprešaković i Šimo Lučić su u lipnju 1953. godine službeno registrirali nogometni klub “Irac“ u Špionici. Nogometni klub “ Irac “ dobio je ime po nadimku narodnog heroja „Ivana Markovića Irca “ koji je rodom iz Špionice. Najviše zasluge za utemeljenje nogometnog kluba “ Irac “ pored Pere Kupurešakovića koji je nadasve volio nogomet i bio poznati nogometaš nogometnog Kluba “ Dinamo “ Vinkovci svoj dopirnos dali su Pero Džinić te Josip Veselčić.
Kroz svoje postojanja nogometni klub „Irac“ imao je sportske uspjehe, ali nadasve je bio mjesto okupljanja i afirmacije sportskog duha posebice kod tadašnjih mladih kojih je bilo na stotine u ovom srebreničkom naselju. U međuvremenu dolazi do promjene imena u NK „Sloga“.
Unatoč svim nedaćama, koje je donijelo ratno vrijeme početkom 90-tih, i za vrijeme trajanja Domovinskog rata klub nije prestajao s radom. Organizirane su prijateljske utakmice s klubovima iz općina Ravne-Brčko i općine Srebrenik. Izbijanjem rata nogometaši su nakratko zamijenili svoje uloge i uključili se u obranu svjih domova.
Nakon kratkotrajne pauze dolazi do ponovne afirmacije rada kluba i na sjednici sabora 05.02.1995. klub je promijenio ime u nogometni klub “ Frankopan “ Špionica te i danas djeluje pod tim imenom.
U novijoj povijesti NK „Frankopn“ postaje prepoznatljiv i sudjeluje u natjecateljskim ligama kroz različite kategorije od pionirskih do juniorskih liga kako u ligama Tuzalsnkog kantona tako i ligama Posavske županije. Danas NK „Frankopan“ se takmiči u prvoj Županijskoj ligi.
Kako bi podigli kvalitetu uvjeta u kojima treniraju i natječu se uprava kluba pokrenula je niz aktivnosti i zajedno sa županijskim i loklanim institucijama realizirala neke od projekata. Posebice je značajan projekat rekonstrukcije klupskih prostorija i infrastruktute na samom travnjaku, a koji je raliziran pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva kulture i športa u okviru transfera za sport od značaja za Federaciju BiH. Tada je urađena vanjska ograda, klupe za rezervne igrače, konstrukcija za snimanje utakmica te nosači za golove.
Uprava kluba nastoji i kroz ovaj način osigurat dugoročno funkcioniranje i uvjete za mlade nogometaše, a sve s ciljm da tradiciju sportskog života i uspjeha špioničkog kraja podigne na veću razinu. Posebice ja važno da mladi imaju što bolje uvjete kako bi stvorili sportske navike koje su danas itetkao značajne za pravilno razvijanje i sticanje pozitivnih životnih navika.
Jedna od značajnih aktivnosti NK „Frankopan“ jeste i organizacija memorijalnog turnira na kojem se okupe ekipe iz različitih krajeva tuzalsnkog i posavskog područja u suradnji sa 108. HVO brigadom Ravne Brčko.