Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli daje svesrdnu podršku Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH, a njezini profesori, znanstveni radnici pa i sami studenti rekli su nam da uopće ne mogu vjerovati i pojmiti, da je rad ove najvažnije institucije kulture u BiH, doveden u pitanje. Njezino gašenje zapravo bi bio potpuni poraz države BiH.
Nihada Delibegović Džanić, dekanica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli istaknula je, da ukoliko se nastavi nemaran odnos vlasti u BiH prema Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci, bit će uništeno i izdavaštvo u BiH.
“Ja se bojim da društvo toga uopće nije svjesno. Mi više nećemo moći raditi katalogizaciju izdanja, vratit ćemo se u srednji vijek. Naše publikacije neće biti prepoznate u svijetu jer neće imati odgovarajuće brojeve koje se registriraju u bibliotekama”, napominje dekanica Delibegović Džanić.
A već odavno znamo u kakvoj zemlji živimo te da pojedinci gledaju samo vlastite interese. Teško se onda odlučuju da se izdignu iznad tih svojih interesa pa je zato i odnos prema institucijama kulture ovakav kakav jest, ponižavajući.
Ono što bi uslijedilo, kada bi Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH zaključala vrata, ušli bismo u eru divljeg izdavaštva, predviđa dekanica Delibegović Džanić.
“Jer svaka knjiga da bi se izdala, da bi bila zavedena u kataloge, mora proći proces recenziranja. Zatim se uvrštava u same kataloge Nacionalne i univerzitetske biblioteke. Ova institucija je važna za sve znanstvenike, studente, učenike. Mi moramo raditi na potpori izdavaštva u BiH, na potpori izdavaštva udžbenika i časopisa kako bismo radili i na unapređenju obrazovanja. Ako ovo dozvolimo, a bojim se da je sada doista 12, 05 sati, mi ćemo u potpunosti urušiti obrazovni sistem.”
Dekanica Delibegović Džanić pozvala je zato Vijeće ministara da se problem NUB BiH riješi jer je to institucija od državnog značaja i ona je važna za sve nas.
“Trebala bi biti važna i za one koji o njoj odlučuju. Za utorak je zakazana Sjednica Vijeća ministara BiH i mi očekujemo pa mogu kazati i zahtijevamo jer smo mi birali te ljude, da se konačno riješi pitanje statusa Nacionalne i univerzitetske biblioteke. Ne samo pitanje statusa te institucije nego da se osigura sigurnost za izdavaštvo u BiH”, poručila je dekanica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Veliki broj studenata i profesora se okupio jučer pred zgradom Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli kako bi istaknuli sramotnost, da Nacionalna i univerzitetska biblioteka u BiH je pred gašenjem.
“Ovo je sramota i za vlast kao donosioce odluka, ali i za cjelokupno društvo. Posebno želim iskazati prezir prema svim ljudima koji godinama osporavaju djelovanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke jer je ovo institucija koja je od temeljne važnosti za naše izdavaštvo, za naš bibliotekarski sistem, za našu naučnu zajednicu i našu kulturu. U pitanju je kultura i pismenost naše cjelokupne zajednice”, rekao je danas tijekom prosvjeda održanih u simboličnih 12, 05 sati, profesor Odsjeka žurnalistike Univerziteta u Tuzli, Mirza Mahmutović.
Ukoliko bi se danas Vijeće ministara BiH negativno izjasnilo o statusu i položaju Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, to bi bio potpuni poraz za naše društvo, kaže profesor povijesti na Univerzitetu u Tuzli, Izet Šabotić.
“Jer mi znamo da je znanje temelj, osnova. Ako se u jednoj državi urušavaju tako važne institucije onda nije svijetla budućnost te zemlje. Mi iz akademske zajednice hoćemo podijeliti, s našim kolegama iz Nacionalne biblioteke ovu borbu za tu instituciju. Jer ona je garant i opstanka države i perspektive ove države i mladih generacija”, kaže nam profesor Izet Šabotić izražavajući nadu da Vijeće ministara BiH kao i svi odgovorni u političkom vrhu moraju ozbiljnije razmisliti o nepravdi koja se čini Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH osnovana je 1945. godine, a u njenom posjedu su, pored ostalog, specijalne zbirke koje su 2020. godine proglašene nacionalnim spomenikom BiH. Danas je to jedina nacionalna biblioteka u Europi koja nema riješen ni pravni ni financijski status.
Poražavajuća činjenica je što nema odgovarajućeg konstruktivnog i dobronamjernog pokušaja iznalaženja optimalnog rješenja koje će nam svima, kao građanima ove zemlje, dati vjeru da briga o državnom, kulturnom i intelektualnom blagu nije uzaludna.
Maja Nikolić