Duhan ubije više od pola svojih korisnika, kažu stručnjaci. Svake godine, prema podacima Eurostata, 8 milijuna ljudi umre, od čega je čak 7 milijuna pušača ili bivših pušača.
Svjetska zdravstvena upozorava da se svake godine 3,5 milijuna hektara obradive zemlje uništi zbog uzgoja duhana i oko 200 tisuća hektara šuma. To dugoročno dovodi do smanjene kvalitete tla.
Zato je moto ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana nepušenja “Trebamo hranu, a ne duhan”. Bilo kakav profit koji bi se mogao steći od duhana ne može, smatraju stručnjaci, nadoknaditi štetu nanesenu održivoj proizvodnji hrane.
Tako je obveza poštivanja zakona za fizičke osobe nastupila danom početka primjene zakona. Ustanovama, poduzećima i drugim pravnim osobama, kao i objektima u kojima postoje izuzeci od zabrane, poput odjeljenja za zaštitu mentalnog zdravlja, ostavljeno je šest mjeseci, pojašnjavaju iz Federalnog ministarstva zdravstva.
Kazne će se početi naplaćivati 12 mjeseci nakon početka primjene, što znači da će inspekcijske mjere u ovom periodu biti preventivne, s ciljem pomoći svim pravnim subjektima da prilagode svoje poslovanje u skladu sa Zakonom, navode iz Federalnog ministarstva zdravstva.
Duhanske proizvode u BiH koristi gotovo milijun osoba. Više od 44 posto odraslog stanovništva čine pušači. Nešto veći postotak od 56 pripada muškarcima, dok 31 posto čine žene.
“U slučaju da u prostoru gdje pušenje nije dozvoljeno gost zapali cigaretu, obveza poslodavca je upozoriti kako je zabranjeno pušenje, ako to nije djelotvorno, zabraniti mu ugostiteljsku uslugu i to ako ne urodi plodom, onda ga treba zamoliti da napusti objekt, a ako i to ne urodi plodom, poslodavac je dužan nazvati nadležne organe”, rekao je Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.