Naslovna Društvo Umjetna inteligencija polako mijenja suvremeno studiranje

Umjetna inteligencija polako mijenja suvremeno studiranje

Uzlet umjetne inteligencije kojem svjedočimo, snažno utječe na sve pa i na studente, mada se studiji još uvijek nedovoljno prilagođavaju razvoju tehnologije.

Studiranje danas izgleda sasvim drugačije. Generativna umjetna inteligencija, osobito popluran ChatGPT piše programske kodove, eseje i rješava zadatke.

Otkad se pojavio ChatGPT  studenti ga koriste za pomaganje, za učenje pogotovo kod programskih zadataka jer zna dobro objasniti mnoge stvari stvari. Studenti ga čak koriste kako bi dobili neki ideju. Ipak. najviše ga koriste u svrhu lakšeg učenja, bržeg sažimanja gradiva. Na primjer, ChatGPT-u daju neko specifično pitanje, na koje on studentima  prilagodi i dadne neki specifičan odgovor.

Nizbježno se koristi se i u nastavi, i u znanosti pa je bitno osigurati transparentan način primjene umjetne inteligencije.

Dopušteno je koristiti, ali nije je dopušteno koristiti u smislu da student da ipak ne dadne neki doprinos. Dakle ne smiju cijeli zadatak izgenerirati na chat GPT-u i predati, nego mogu koristiti Chat GPT u kontekstu učenja, dodatnih informacija koje onda oni ugrade u svoje zadatke.

Alati GUI su alati. Može se upotrebljavati na pravi način ili na krivi način. Ono što  preliminarno istraživanje pokazuje je da su studenti već svjesni tih alata i oni ih ne upotrebljavaju bezglavo, nego ih koriste sa zadrškom i provjeravaju njihove rezultate.

Upotreba ovih alata mijenja i način studiranja i tržište rada, stoga je važno da, kako studenti tako i obrazovni sustav, budu u korak s napretkom tehnologije.