Naslovna HKD Napredak Promovirana knjiga “Balkanska kontekstualna teologija”. Balkan nas veže, a ne razdvaja. Veže...

Promovirana knjiga “Balkanska kontekstualna teologija”. Balkan nas veže, a ne razdvaja. Veže nas zajednička odgovornost jednih prema drugima.

 

U organizaciji HKD Napredak Glavna podružnica Tuzla i Franjevačkog samostana Tuzla, večeras je u Umjetničkoj galeriji Kristian Kreković upriličeno predstavljanje knjige “Balkanska kontekstualna teologija” Zorana Grozdanova i Stipe Odaka.

Istaknuti promotori, Zoran Grozdanov, Vukašin Miličević, Branko Jurić i Zilka Spahić Šiljak uz moderaciju Franje Ninića donijeli su jedan pogled na Balkan kao na nepresušno vrelo susreta različitih kultura, vjera pa čak i civilizacija.

Knjiga sadrži zbirku tekstova koji su nam s različitih strana, a prije svega iz religijske perspektive osvijestili što bi to bio Balkan kao jedna šira geografska regija.  Kroz knjigu se cijelo vrijeme promiču teme koje su za naš kontekst življenja na ovim prostorima najvažnije.

“To je pitanje identiteta, pitanje nacije, odnosa nacije i vjere, odnosa politike i religije, pitanja identiteta sjećanja, patnje. Postoje i tekstovi koji govore o primjerice teološkoj važnosti sevdalinke koji je primjerice pisao Miljenko Jergović u ovom zborniku. Pokušava se, dakle, iz teološke perspektive dati jedan sveobuhvatni pogled na Balkan. Pokušava se definirati Balkan, ne iz pozicije uskog odnosa vjere i nacije, religije i politike, nego iz teološkog diskursa – katoličkog, pravoslavnog, protestantskog, književnog, osvijetliti ovaj geografski prostor”, rekao je fra Franjo Ninić u svom uvodom obraćanju.

Ova vrlo zanimljiva knjiga donosi snažne recenzije nekih od najpoznatijih svjetskih teologa koji ističu da je ovo jedan novi korak ka novoj političkoj teologiji u Kršćanstvu, ali i novi korak u kontekstualnoj teologiji koja se danas sve više razvija.

Autor Zoran Grozdanov, sveučilišni profesor i teolog pojasnio nam je da je glavni cilj ove knjige bio okupiti poznate teologe, književnike, sociologe, filozofe koji su obradili Balkan, ne na način da je Balkan problem, kako ga se često predstavlja u akademskim krugovima, nego je prikazan kao jedno skriveno blago.

“Blago suživota koji izmiče politici jer politika ove prostore dijeli posljednjih godina na etničke i druge osnove. Zapravo ovdje postoji duga tradicija suživota i religijskog međusobnog suživota. I zato smo htjeli pokazati koje su sve specifičnosti tog suživota koji nije omeđen religijama”, istaknuo je urednik knjige Zoran Grozdanov.

Prof. dr Vukašin Miličević, teolog i donedavni docent na Teološkom bogoslovnom fakultetu u Beogradu rekao je jednu zanimljivu činjenicu, a to je da narodi ovih prostora dijele zajedničke probleme, proizvode probleme koji pogađaju jedni druge pa je onda i red pokušati ih početi rješavati.

“Ova knjiga je nastala upravo kao jedan takav pokušaj, da se počnu rješavati problemi koji nas dosta izravno pogađaju. Da se razumijemo, religije ovdje nisu nikakva privatna stvar niti privatni izbor pojedinaca, nego su one socijalni fenomeni koji proizvode mnoge nedaće. Mi koji sebe smatramo vjernicima smatramo da je moguće i da mora biti drugačije. U tom smislu ja vidim ovu knjigu.”

Promotorica, prof. dr. Zilka Spahić Šiljak smatra da bi se jedna ovakva knjiga trebala promovirati na sveučilištima pa i u školama jer je veoma malo ovakve literature, posebice kada je riječ o kontekstualiziranom razumijevanju religije, religijskih diskursa.

“Ovdje na Balkanu je to posebno važno zbog isprepletenosti nacionalnog, religijskog i onda kada se u sve to doda i ovaj rodni aspekt, onda to postaje nekako intrigantno i nažalost, često se zloupotrebljava u dnevno političke svrhe i za potrebe određenih nacionalnih i internacionalnih projekata”, istaknula je profesorica Zilka Spahić Šiljak.

Vlč. Branko Jurić, doktor moralne teologije naglasio je da knjiga “Balkanska kontekstualna teologija” i njezine teme mogu pomoći u daljim razmišljanjima o ovdašnjim identitetima, prošlosti i mogućnostima za izgradnju boljeg društva.

On se tijekom promocije posebno osvrnuo na tekst fra Ivana Šarčevića koji je objavljen u knjizi pod nazivom  “Zlopamtilački identiteti i ekumena supatnje”.

“Fra Ivan Šarčević predlaže alternativni pristup koji nam može pomoći da se oslobodimo ovog začaranog kruga. On poziva na ekumenu supatnje, koncept koji nudi etički i teološki odgovor na zlopamćenje i isključivost. Ekumena supatnje podrazumijeva prepoznavanje patnje drugih, suosjećanje s njihovim bolima i izgradnju solidarnosti koja nadmašuje povijesne podjele i sukobe. Ekumena supatnje nam omogućuje da prepoznamo univerzalnosti ljudske boli, jer patnja nije samo nešto što se događa nama. Ona se događa svima i omogućuje nam da prepoznamo vlastitu ljudskost u patnjama drugih”, prikazuje vlč. Branko Jurić važnost teksta fra Ivana Šarčevića.

Posebno je ovaj trenutak supatnje zanimljiv jer je blizak svakome od nas. Supatnja nije puko teološko razmatranje nego poziv na konkretne akcije poput naše pomoći stradalnicima, aktivnom sudjelovanju u procesima pomirenja i dijaloga te razgradnju narativa koji favoriziraju samo “našu” patnju.

“Fra Ivan Šarčević predlaže da upravo kroz priznavanje tuđe patnje, kroz solidarnost s drugima, možemo graditi povjerenje i izgraditi odnose koji ne temelje svoju vrijednost na patnji drugoga, već na zajedničkoj ljudskosti”, istaknuo je vlč. Jurić naglašavajući važnost izbjegavanja zlopamćenja.

“Balkanska kontekstualna teologija” nakon Tuzle bit će promovirana i u drugim gradovima u BiH jer govori o jednom također veoma bolnom aspektu ovih prostora, a to je poistovjećivanje vjere i etniciteta. Ni vjerske zajednice nisu imune od nacionalizacije vjere, a to je problem koji sve više zaokuplja i zarobljava. Ova knjiga upravo naglašava koliko se iz ovakvih zatvorenih i začaranih krugova važno izvući.

Maja Nikolić