Na današnji dan prije 33 godine – Vukovar je odbrojavao posljednje sate obrane, koja je 18. studenog slomljena. U razrušeni grad ušli su agresori i počinili brojne zločine nad braniteljima i civilima.
Od jutra – na Memorijalnom groblju – molitva, tišina, paljenje svijeća za poginule i – ono što posebno boli – još uvijek nestale branitelje i civile.
Na sinovu grobu Milka Budimir i ove je godine zapalila svijeću i položila crvenu ružu kao simbol ljubavi i tuge koja ne prestaje.
“1991. ubijen je u Commercu, ostalo mu je dvoje djece, supruga i stara majka sada. Užas, užas i nepojmljivo da se takvo nešto moglo dogoditi između ljudi s kojima smo bili prijatelji, dobri, kumovali, rađali, ženili, udavali”, rekla jeMilka Budimir, majka ubijenog hrvatskog branitelja.
Za vukovarske majke rat nikada neće biti završen. Jer iako je, kažu, oružje utihnulo, bol nikada nije prestala.
“Tražim još sina, doveden je iz vukovarske bolnice, ranjen je pred pad Vukovara, otišao je u bolnicu, i odande su ga odvezli na Ovčaru. Do dan danas ga nismo pronašli”, govori Marija Živković, majka nestalog hrvatskog branitelja.
Ovčara je bila posljednja postaja ranjenika i zaposlenika vukovarske bolnice. Ratni liječnici i medicinsko osoblje i danas se sjećaju najtežih dana stradanja grada.
“Na pet kirurga koji su bili tijekom 3 mjeseca, tri i pol tisuće ranjenika. Možete izračunati koliko je to doista pacijenata, ali mi smo uspijevali to sve skupa napraviti”, sjeća seMirjana Semenić-Rutko, liječnica ratne bolnice Vukovar.
Na stručnom simpoziju “Ratna bolnica Vukovar” posmrtno je dodijeljena nagrada doktorici Vesni Bosanac.
“Ona nije bila samo liječnica, ona je bila humanist, ona je liječila svakog tko je zatražio liječničku pomoć, ona je bila borac. Mi smo kao država jako ponosni da je upravo njeno ime upisano o vrt pravednosti, čovječnosti”, naglasio je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.
Tri desetljeća od Domovinskog rata suradnja sa Srbijom vezano za nestale, kažu, i dalje izostaje. Vukovar traži još 370 osoba.
“Pozivam ih i danas sve koji imaju saznanje da s punim povjerenjem podjele informacije i s Ministarstvom hrvatskih branitelja i drugim institucijama, a mi ćemo nastaviti ustrajno onako kako smo to činili i do sad”, naglasio je Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja.
“Mi s njima ne možemo uopće razgovarati, a bilo bi dobro da razgovaramo, da barem netko prizna, da se otvori ta pandorina kutija koju oni čuvaju 30 godina i nakon 30 godina bi se trebala otvoriti i reći gdje su”, kazala je Manda Patko, predsjednica Udruge “Vukovarske majke”.
Duguju to svim vukovarskim žrtvama i njihovim obiteljima. Memorijalno groblje i danas je mjesto tuge, boli i sjećanja.
“Jeza, nema drugog osjećaja i poštovanje naklon do poda”, kazala je Tea Odrljin iz Trilja.
Na vukovarskom groblju blagoslovljena je kapelica u kojoj će se obitelji stradalih moći pomoliti u miru i tišini.
“Mislim da je ovo ona točka na i, na ovom Memorijalnom groblju na kojem želimo Bogu zahvaljivati za dar slobode i moliti za poginule branitelje”, rekao je Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup.
Koji su dali ono najvrjednije što su imali, svoj život.