Naslovna Istaknuto U Franjevačkom muzeju „Vrata Bosne“ Tolisa, održana Noć muzeja

U Franjevačkom muzeju „Vrata Bosne“ Tolisa, održana Noć muzeja

 

Muzej Franjevačkog muzeja „Vrata Bosne“ Tolisa čuva brojne nalaze koji govore o životu ljudi na području Posavine, od neolitika preko rimskog razdoblja i srednjeg vijeka, pa sve do suvremenog doba. U njemu je pohranjeno brojno kulturno i umjetničko blago Posavine. Posavljaci sa ljubavlju čuvaju svoje povijesno i kulturno blago, potvrdile su stotine posjetitelja u Noći muzeja, javlja Radio Orašje.

“Treću godinu za redom muzej je otvorio svoja vrata, a broj posjetitelja samo se povećava, pa sam takvim prihvaćanjem novoutemeljene kulturne ustanove, više nego zadovoljan“, kaže prof. Jozo Jezerčić, ravnatelj franjevačkog muzeja „Vrata Bosne“ Tolisa.

Nije samo muzej aktivan u Noći muzeja, već gradu Orašju pa i cijeloj Županiji Posavskoj donosi brojne kulturne sadržaje, a također postaje sve učestalija i nezaobilazna turistička odrednica posjetitelja s lijeve i desne obale Save.

“Posjećuju nas iz raznih strana svijeta, pa smo radosni što se naš glas posavski sve dalje čuje i po ovoj muzejskoj prepoznatljivosti“, dodaje prof. Jezerčić.

Središnji je događaj Noći muzeja bila  izložba restauriranih slika pod nazivom “Bivši bosanski biskupi” i “Bosanski biskupi s alegorijom Vjere” koje je naslikao Josip Franjo Mücke 1860. godine za biskupa J. J. Strossmayera. O umjetniku i njegovom radu, te kako su slike dospjele u Franjevački samostan Tolisa, održano je predavanje u dvorani muzeja, pretijesnoj za sve zainteresirane koji su željeli čuti predavačicu dr. Zsuzsanne Korhercz Papp, restauratoricu i djelatnicu Gradskog muzeja Subotica.

Muzej se ove godine, uz restaurirane slike opredijelio pokazati i dio umjetničkog blaga Franjevačkog samostana Tolisa koje inače, zbog nedostatka galerijskog prostora nije bilo dostupno javnosti. Posjećena je bila i zanimljiva radionica koju je vodio fra Josip Adrić, vikar i ekonom u samostanu u Tolisi na temu aranžiranja suhim cvijećem.R

“Radionice organiziramo kroz cijelu godinu, a kako u Posavini ima dosta osoba koje se jako lijepo kreativno izražavaju, radionice su uvijek posjećene pa smo ove godine čak i ograničili broj zbog prostora u dvorani. Inače, događaj Noć muzeja, u Posavini je postao općeprihvaćen“, kazao je fra Josip.

I ove godine  domaćin se potrudio da sve posjetitelje ugosti na posavski način sa tradicijskim delicijama koje su spravljale tolišanke Mandica i Ružica Vukić, u čemu su im svojski pomogle i članice Udruge žena Marija iz Domaljevca