Naslovna HKD Napredak Promocija knjige Antuna Derežanina Tunje „Rat i mir, jedan život tri režima...

Promocija knjige Antuna Derežanina Tunje „Rat i mir, jedan život tri režima I,II,III“

Hrvatsko kulturno društvo NapredakGlavna podružnica Tuzla će u suradnji s Franjevačkim samostanom u Tuzli upriličiti predstavljanje knjige Antuna Derežanina Tunje „Rat i mir – jedan život, tri režima I, II, III“ u subotu 26. kolovoza 2023. u 18:00 sati u Dvorani Hrvatskog kulturnog centra u Tuzli. Knjigu je priredio mr. sc. Ivan Petrović, nećak dugogodišnjeg Napretkovog predsjednika u Tuzli prof. dr. Miroslava Petrovića. Uz Petrovića o knjizi će govoriti povjesničari Vedran Petrović i Stipo Pilić, priređivač, a knjiga će se moći nabaviti po promotivnoj cijeni.

Knjiga Rat i mir – jedan život, tri režima I, II, III vremenski obuhvaća razdoblje od Antunovog polaženja i završetka gimnazije 1939. do pred kraj 1945. koji završava u Kovinu na Dunavu, Banat, Vojvodina i Srbija. Dijelom knjiga ide i do 50-ih godina prošlog stoljeća, ali najvećim dijelom sadržaj je usmjeren na tih šest godina Drugoga svjetskog rata. Dio svoje vojne službe Antun provodi u i oko Tuzle gdje upoznaje svoju djevojku, a kasnije i suprugu, Anku Petrović. U knjizi se opisuje i sudbina i stradanja Anke i obitelji Petrović kao i drugih Hrvata za vrijeme i nakon 2. svjetskog rata. Knjiga donosi niz do sada neviđenih fotografija Tuzle u Drugom svjetskom ratu kao i vrijednih povijesnih podataka za Tuzlu u tom periodu.

Autor je u tom vremenu prošao više dramatičnih faza svoga života kojima su kulminacija i završetak bili “Križni put”. Njegovim krajem i oslobođenjem još nisu bile gotove sve muke života, ali jesu one najteže, kako ih autor promatra iz 1984., 40-tak godina poslije svih tih događaja. Autor zapravo želi reći kako je u životu često teško razlikovati rat i mir, te kako je često u miru veći rat nego u ratu. U knjizi također spominje i dio života proveden u Križevcima, gdje je boravio do svoje smrti 1990.

Knjigu je objavio Hrvatski svjetski kongres, a zanimljiva je tim više jer je pisana 1983. i 1984. godine.

Radujemo se Vašem dolasku!