Bosna i Hercegovina je atraktivna za digitalne nomade zbog prirodnih ljepota, turističkih sadržaja te niskih troškova života. Istovremeno, radi se o osobama s u pravilu dobrim primanjima, koje doprinose ekonomiji zemlje u kojoj borave.
Brojni stručnjaci suglasni su da boravak digitalnih nomada u Bosni i Hercegovini donosi niz koristi za ekonomiju i turizam.
Ekonomski promatrano, riječ je o neizravnim beneficijama koji podrazumijevaju konkretnu potrošnju. Digitalni nomadi će vjerojatno trošiti svoj dohodak u Bosni i Hercegovini, pritom plaćajući poreze, najvećim dijelom porez na dodanu vrijednost (PDV), ali tu su svakako akcize, a s druge strane podržavajući domaće, lokalno gospodarstvo. To je najkonkretniji utjecaj digitalnih nomada na razvoj domaće ekonomije.
Uz ekonomske beneficije, boravak digitalnih nomada podrazumijeva i značajnu promociju i reklamu zemlje u kojoj borave, zbog često dijeljenja svojih iskustava na društvenim mrežama, što dalje privlači turiste.
Vijeće ministara BiH je jučer konačno utvrdilo i uputit će Parlamentarnoj skupštini BiH na usvajanje po žurnom postupku Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, s oznakom EI, kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s regulativom EU-a u oblasti migracija.
Na taj način bit će preuzete četiri uredbe/direktive Europske unije donesene u razdoblju od 2016. do 2021. godine u procesu kontinuiranog usklađivanja bh. propisa s pravnom regulativom EU-a, nakon što je BiH još 2015. godine donijela važeći zakon o strancima koji je tada usklađivan s 12 uredbi/direktiva EU-a u području migracija.
Dopunama zakona želi se i olakšati boravak digitalnih nomada u BiH, a intencija Vijeća ministara BiH je dodatno produžiti njihov boravak u BiH, zbog čega je najavljena mogućnost amandmanskog djelovanja u ovom pravcu.