Naslovna Društvo Osobe s invaliditetom u BiH izložene svakodnevnoj diskriminaciji od strane onih koji...

Osobe s invaliditetom u BiH izložene svakodnevnoj diskriminaciji od strane onih koji bi ih morali štititi

Nakon prošlotjednog fizičkog nasilja nad štićenicima u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, brojne osobe s invaliditetom, među kojima i djeca s poteškoćama u razvoju i njihovi roditelji izrazili su ogorčenje na rad institucija koje bi morale, a ne štite osobe s invaliditetom. Njihova osnovna poruka bila je da “Institucija nije solucija”. Uputili su i proglas u kojem traže personalnu asistenciju da bi imali siguran i dostojanstven život.

Osobe s invaliditetom najbolje znaju kako je trpjeti svakodnevnu diskriminaciju u Bosni i Hercegovini, a koja nerijetko prelazi u nasilje. Slučaj u Pazariću samo je jedan od mnogih koji je dospio u javnost. Što je veći invaliditet, to je veći i rizik za nasilje.

“Ali se nasilje nad osobama s invaliditetom u ovim institucijama dešava svakodnevno. Ustvari to nikako ne bi trebao da bude slučaj. Svako nasilje zaslužuje osudu I jednu ozbiljnu sankciju, a pogotovo nasilje nad osobama s invaliditetom”, kaže nam aktivistica Selma Plančić.

Porazni su i podaci koji ukazuju  da su među žrtvama nasilja najčešće žene s invaliditetom. Neke od njih su cijeli život izložene nasilju, a da toga nisu ni svjesne.

“Moram dodati da je fizičko nasilje ono koje je užasno i ono što je najvidljivije, uočljivije. Ali postoji tu i mnogo drugih vrsta nasilja, svakako tu je i psihološko nasilje. Kada su u pitanju žene s invaliditetom, tu je i ekonomsko nasilje gdje nemaju mogućnost da raspolažu ni svojim naknadama za tuđu njegu, sa invalidninama sojim”, rekla nam je Adisa Kišić iz Informativnog centra “Lotos” u Tuzli.

Roditelji djece s poteškoćama u razvoju ističu da su nakon videosnimke nasilja u Zavodu Pazarić izgubili svako povjerenje u institucije. Rješenje je, ističu, da svaka osoba s invaliditetom ima svog personalnog asistenta kako bi živjeli život dostojan čovjeka.

“Roditelji imaju strah, gdje i kako s djecom. Još kad vidiš ovakav prizor, da tvoje dijete neko tuče nije jednostavno. Jer se nalazimo i mi u tom stanju da gledamo te osobe i stavimo se u taj položaj. Kako je roditelju”, pita se roditeljska Nusreta iz Gradačca.

Mi smo glas onih koji ne mogu govoriti. Trebamo biti glas onih koji nisu u mogućnsoti biti tu, koji nisu u mogućnosti zaustaviti današnje stanje. Pazarić nije solucija. Solucija je socijalno stanovanje uz podršku personalne asistencije“, ističe Amela Goletić, aktivistica i martikulantica socijalnog rada.

Nasilje u Zavodu Pazarić je kazneno djelo počinjeno ljudskom rukom, a video koji je dospio u javnost samo je slika kako funkcioniraju te institucije. Zato ovi ljudi s pravom očekuju da se odgovorni dovedu pred lice pravde te da se konačno sustavno riješi pitanje socijalnog stanovanja i personalne asistencije. Jer,kako su istaknuli,  institucija nije solucija.

Maja Nikolić