Naslovna HKD Napredak U Banjoj Luci promoviran 69. broj Hrvatskog narodnog godišnjaka

U Banjoj Luci promoviran 69. broj Hrvatskog narodnog godišnjaka

Hrvatsko kulturno društvo Napredak promoviralo je novi broj Hrvatskog narodnog godišnjaka u subotu 11. prosinca u Muzeju Republike Srpske u Banjoj Luci.

Izlagači ovogodišnjeg izdanja godišnjaka bili su Miroslav Landeka, urednik Napretkovog kalendara i dopredsjednik HKD Napredak, Franjo Bratić, glavni i odgovorni urednik član Središnje uprave HKD Napredak i Fedor Marjanović, član HKD Napredak, podružnice u Banjoj Luci.

Prije početka programa nazočnima se obratila djelatnica muzeja Nataša Nogo i pozdravila sve u ime direktora ove povijesno edukativne institucije koja njeguje i čuva kulturu svih naroda koji su živjeli i koji žive na području grada Banje Luke i Republike Srpske. U svom obraćanju je  istaknula da  muzej kao institucija,  iako otvoren za suradnju sa svima, od svojih suradnika zahtijeva određenu razinu i kvalitetu aktivnosti u čemu Napretkova podružnica u Banjoj Luci ne samo da ispunjava uvjete, nego je na razini iznad.

Uz tradicionalni godišnjak promoviran je Napretkov kalendar za 2022. godinu, oslikan motivima “Majke”.

Ružica Ševarika, predsjednica Napretkove podružnice, ujedno i domaćin ovogodišnje promocije izrazila je zadovoljstvo što je podružnica u Banjoj Luci opravdala povjerenje Središnje Uprave i zahvalila čelnicima Napretka na potopori.

Miroslav Landeka je nazočne uputio o  Napretkovoj izdavačkoj djelatnosti, a jedan od izdavačkih brendova je i  Napretkov kalendar, čija prva izdanja datiraju još s početka 20. stoljeća Prvi zidni kalendar Napredak je izdao 1904 god. dok je Društvo tek raslo, razvijajući se postupno i dobivajući s vremenom kulturno-prosvjetne obrise po kojima će ubrzo postati prepoznatljivo.

“Napredak je kao i prošle godine i ove godine tiskao svoj kalendar, to kažem iz razloga jer su neki veći i bogatiji od nas odustali od te tradicije, a mi smo unatoč pandemiji koja je promijenila ovaj svijet  ostali vjerni tradiciji”, naglasio je.

Tema kalendara su skulpture iz zbirke umjetnina pod nazivom “Majka”, inače u stalnom postavu Galerije Majka u sklopu franjevačkog samostana Sv. Ante Padovanskog na Humcu.

“Donosimo pred vas najbolje, tako i je ovaj godišnjak izuzetno vrijedan i značajan. Zahvalio bi se svima koji su pomogli u izradi ovogodišnjeg godišnjaka, svim onima koji nam pišu i posebice očekujem da ih bude još više. Želja nam je Napretkove stranice ispuniti dobrim tekstovima”, izjavio je Franjo Bratić, član Središnje uprave.

Fedor Marjanović je u svom izlaganju dodao kako je Meštovićev prikaz majke u kalendaru jedan od nauzbudljivijih, gdje se oslikava najbolji prikaz majke i djeteta.

“Okupili smo kako bi odali počast jednom vrijednom hvale poduhvatu. Tema majke zaokupljala je umjetnike od Antike pa do današnjih dana. Njen lik je varirao od grešne majke Eve, do bezgrešne majke Marije. Iako je njezino značenje širilo onaj je uvijek simbolizirala rađanje i život. Na kalendaru je izloženo dvanaest skluptura, ali dovoljno da se predstavi doživljaj majčinstva, kao i položaj žene u našem društvu”, kazao je Marjanović.

Po završetku predstavljanja nazočni su mogli uživati u kompoziciji Largo -(Francesko Maria Veracini) koju su izvele violinistica Lidija Bojinović i Željka Jovanović, a upriličen je i prigodan domjenak.

Ivana Perić