Sinoć je u Tuzli, u organizaciji Fondacije „Istina pravda pomirenje“ otvorena izložba „Zajedno protiv virusa poricanja“ na kojoj su predstavljene fotografije sa ekshumacija, vojne mape i naredbe za izvršenje genocida u Srebrenici u julu 1995. godine. Tokom izložbe prikazan je i petnaestominutni dokumentarni film. Ova izložba veliki je projekt Centra za tranzicijsku pravdu SENSE iz Pule čiji je osnivač Mirko Klarin, a koja je također sinoć prikazana i u Puli.
– Ovo su dokumenti iz Haškog tribunala koji svjedoče o čovjekovoj mračnoj strani da prihvati drugog i drugačijeg. Te genocidne godine ljudi su ubijani samo zato što se drugačije mole Bogu. Rafali su ispaljivani u nemoćne ljude čije su ruke bile na leđima povezane žicom, a preko očiju im je bio povez. Rafalima se pucalo i u trudne žene, djecu, stare i nemoćne. Sve je to učinjeno zbog jedne sumanute nacionalističke politike – podsjetio je na stravične scene iz jula devedeset i pete godine Sinan Alić, predsjednik Fondacije „Istina pravda pomirenje“ iz Tuzle
Istaknuo je da je velika sramota savremenika što dozvoljavaju da se genocidi i danas događaju.
– Gledamo u Siriju, gledamo u Jemen, a već decenijama traju zločini nad palestinskim narodom. Međunarodna zajednica očito nema odgovor na pitanje zašto nam se genocidi ponavljaju. Ono što je najtragičnije je da sve to i dalje čini čovjek čovjeku – rekao je Alić.
Izložbu „Zajedno protiv virusa poricanja“ je otvorio gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović naglasivši da su građani Bosne i Hercegovine žrtve negiranja genocida koji je počinjen nad Bošnjacima u proteklom ratu.
– Negiranje genocida je prijetnja novim genocidima. I to vrlo ozbiljna prijetnja. Morali bismo u našem zakonodavstvu imati krivično djelo zabrane negiranja genocida, a kako se genocid ne bi ponovio. Istina je jača od laži pod uslovom da se istinu njeguje ovakvim izložbama, dokumentarnim filmovima, naučnim knjigama. Samo se tako istina može sačuvati od laži – rekao je Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle te najavio da će izložba biti otvorena za sve građane Tuzle narednih desetak dana.
Iza ove izložbe stoji 16 nevladinih organizacija iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Kosova , Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine, okupljenih oko zajedničkog projekta obilježavanja 25 godina genocida u Srebrenici. Izložba „Zajedno protiv virusa poricanja“ dostupna je na internetu, to jest društvenim mrežama i portalima. Također, svi materijali koji će biti prikazani dio su bogatoga SENSE arhiva koji sadržava oko 2000 izvještaja sa “srebreničkih suđenja” na Međunarodnome kaznenom sudu za zločine u bivšoj Jugoslaviji te 550 videopriloga posvećenih Srebrenici, koji detaljno opisuju kako je taj sud istražio, rekonstruirao i procesuirao zločine počinjene 1995. u Srebrenici.
M. N.