U Tuzli se danas na tri lokacije, Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci Tuzla „Derviš Sušić“ Tuzla, Ateljeu Ismeta Mujezinovića i Gradskom parku dešava 11. Knjigosaurijada. Prilika je ovo da se djeci približi knjiga i djeca knjigama kroz oživljavanje priča, bazar knjiga i ples sa knjigosaurom.
Autorica Knjigosaurijade, spisateljica Jagoda Iličić kaže da je ova, jedanaesta po redu Knjigosaurijada drugačija i posebnija od svih dosadašnjih, prije svega, po tome što se dešava svojevrsna okupacija grada knjigama i to na tri lokacije. Počela je omažom za učiteljicu Žarmen Hamidović, koja je bila dio prve ekipe Knjigosaurijade, a koja je preminula prije dvije godine i direktorici biblioteke u Tešnju, Almini Alagić koja je također nedavno preminula.
„Ove dvije osobe ostavile su velikog traga na djeci i za života radile na razvijanju ljubavi prema knjigama kod najmlađih. Zato smo danas ovako počeli našu Knjigosaurijadu. Nastavili smo razigravanjem priča uz pomoć učiteljica i animatora, vrsni ljudi i edukatori koji su pripremili sa grupama djece, zapravo su to cijeli razredi, program koji je rukovođen pričama koje su čitali prije dolaska na Knjigosaurijadu. Oni su birali kako će te priče predstaviti, hoće li ih otplesati, odigrati, odglumiti ili na neki drugi način“, kaže Jagoda Iličić, autorica Knjisoaurijade.
Učenici petog razreda Osnovne škole „Slavinovići“ odlučili su priču oživjeti igrokazom. Iako ne čitaju mnogo knjige, kažu da će nakon dolaska u biblioteku to sigurno raditi više.
„Naš igrokaz se zove „Priča o zmaju jedincu“. Glavni junak je zmaj koji želi da uzme nešto za svoj tetku, ali pronađe posao. Ovom pričom učimo o mudrosti. Pripremali smo se tako što smo prvo čuli priču, podijelili uloge i onda smo sve to izvježbali“, kaže učenik Vedad Arnaut.
Učenica Merjem Hadžić kaže da najviše voli čitati stripove, a da od knjiga bira one sa zanimljivim poukama ili one koje je nasmijavaju.
„Mi smo iz ovog igrokaza izvukli pouku da djeca nikada ne stare u očima svojih roditelja“, kaže učenica Merjem Hadžić.
Nastavnici razredne nastave smatraju ovakve aktivnosti poželjnim zato što djeca danas ne čitaju dovoljno. Učiteljica Dijana Kovačević iz Osnovne škole „Slavinovići“ kaže da je u novim vremenima knjiga zapostavljena i da postoje primjeri djece koja se nisu susrela sa knjigom prije polaska u školu.
„Zvuči poražavajuće. Saznaju oni neke informacije preko nekih drugih medija, ali mislim da je knjiga, papirna knjiga sasvim druga priča. Nju možete uzeti u ruke, pomirisati, čitati, kroz riječi, rečenice, priče doživjeti, o tome maštati i nezamjenjiva je i neprocjenjiva. Zato, mi učiteljice koje vjerujemo u knjigu, lijepu priču, lijepe riječi nastojimo dijeliti tu ljubav sa djecom, širiti je i vezati djecu za knjigu na način da ta veza ostane neraskidiva i doživotna“, kaže učiteljica Dijana Kovačević.
U sklopu 11. Knjigosaurijade organiziran je i bazar knjiga koncipiran na način da su djeca knjige koje su pročitali donijeli na poklon drugoj djeci, a ona sama od druge djece preuzela knjige koje nisu čitala. Cilj ovog događaja je da djeca steknu naviku dolaska u knjižnicuu, da im taj dolazak bude mala avantura, da zavole knjige i knjigama se uvijek vraćaju.
Enisa Alibalić