Naslovna Društvo Iz Tuzle danas poslana poruka: Podrška prosjačenju je podrška trgovini ljudima

Iz Tuzle danas poslana poruka: Podrška prosjačenju je podrška trgovini ljudima

Svake godine 18. listopada se obilježava kao Europski dan borbe protiv trgovine ljudima koji je utemeljila Europska komisija, želeći njime obratiti pozornost javnosti na važnost iskorjenjivanja trgovine ljudima (traffickinga). Ovaj dan obilježava se od 2006. godine kako bi se naglasila opasnost trgovine ljudima. S tim ciljem su članovi mobilnog identifikacijskog tima za suzbijanje prosjačenja i trgovine ljudima dijelili letke na ulicama Tuzle i ukazivali važnost na osvještavanja ovog društvenog problema.

S ciljem suzbijanja prosjačenja i trgovine ljudima, prošle godine je na razini Grada Tuzle formiran mobilni identifikacijski tim za borbu protiv prosjačenja i trgovinu ljudima kojim rukovodi Centar za socijalni rad Tuzla. Koordinator tima, Nedjeljko Jurkić kaže da su za ovaj period napravljeni značajni pomaci na terenu.

„Zadaci mobilnog tima ogledaju se u svakodnevnim obilascima frekventnih lokacija, kao i evidentiranje slučajeva prosjačenja, kako djece, tako i odraslih. Poseban fokus nam je na djeci koja se iskorištavaju od strane punoljetnih lica, kako od roditelja, tako i drugih lica. Imali smo i slučajeva gdje roditelji iznajmljuju svoju djecu da rade za druge osobe kako bi zarađivali za njih ili otplaćivali dug za njih. To je takozvano dužničko ropstvo. Ono što je specifično za Grad Tuzlu je da je mobilni tim prepoznat i na višim nivoima, pa je koordinator mobilnog tima  član koordinacionog tima za borbu protiv trgovine ljudima na nivou kantona. U slučaju da zateknemo djecu samo bez roditeljskog staranja da prosjače na ulici, mi tu djecu nakon obavljenog ljekarskog pregleda smjestimo u prihvatilište koje djeluje u Domu za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla. Imamo dobre rezultate, ali i svaki pojedinačni slučaj spašenog djeteta je veoma značajan. Ta djeca koja budu u prihvatilištu uvode se u redovan školski sistem. Obično su ta djeca veoma zapuštena, higijenski, vaspitno, u svim oblicima. Imali smo slučajeva gdje djeca uzrasta 15, 16 godina ne znaju čitati, pisati, niti koristiti olovku, četkicu za zube ili kašiku i viljušku. Vrlo su teške priče te djece i situacije sa kojima se susrećemo“, kaže Nedeljko Jurkić, koordinator mobilnog identifikacijskog tima za borbu protiv prosjačenja i trgovinu ljudima Tuzla.

Znanje i informiranje o trgovini ljudima veoma je važno kako s ciljem čuvanja vlastitih života i sigurnosti, tako i tuđih. Članovi Mobilnog identifikacijskog tima za borbu protiv prosjačenja i trgovinu ljudima Tuzla dijeljenjem letaka i razgovorom sa građanima ukazali su na važnost poznavanja ove tematike, jer podrškom prosjačenju, koje se često zamjenjuje sa pomoći osobi kojoj se novac daje, potencijalno se podržava trgovina ljudima u najširem smislu te riječi.

„Prosjačenje je jedna od aktivnosti koje se pretoče u trgovinu ljudi. U posljednje vrijeme, mi imamo smanjen broj djece na ulici, ali imamo povećan broj odraslih lica koja prosjače. To je brojka koja varira. U ljetnjem periodu se uvijek poveća, a u jesen i zimu smanjuje. Pretežno su tu djeca koja dolaze i sa drugih općina i kantona“, kaže Nedeljko Jurkić, koordinator mobilnog identifikacijskog tima za borbu protiv prosjačenja i trgovinu ljudima Tuzla.

Prosjačenje je ujedno i najprisutniji oblik radne eksploatacije u Bosni i Hercegovini. Ovdje su uključeni pripadnici rizičnih skupina, među kojima su najčešće izložena djeca, pripadnici romske nacionalne manjine.

Kantonalni sud Tuzla je, po optužnici Tužilteljstva Tuzlanskog kantona, u studenom prošle godine donio osuđujuću prvostupanjsku presudu za šest optuženih za organiziranu trgovinu ljudima vezanu za iskorištavanje djece radi prisilnog prosjačenja  i izrekao im kazne zatvora u ukupnom trajanju od 74 godine. Napretka u suzbijanju prosjačenja i trgovine ljudima ima, ali aktivnije učešće nadležnih sa svih nivoa vlasti, kao i osviještenost građana o tome da indirektno učestvuju u ovim procesima s ciljem obustavljanja tih aktivnosti, situaciju mogu znatno popraviti.

Enisa Alibalić