Forum građana Tuzle intenzivirao je aktivnosti na kampanji „Zarobljeni zrak“ sa kojoj su počeli u siječnju ove godine. Traže povećanje sredstava koja se Gradu Tuzli od rada Termoelektrane isplaćuju po osnovu zagađenja zraka, ali i da cjelokupan iznos ovih sredstava bude utrošen na mjere smanjenja aerozagađenja što do sada nije bio slučaj.
Za gradove i općine na čijim područjima se nalaze termoelektrane zakon predviđa izdvajanje od 0,0015 konvertibilnih maraka po kilovat satu proizvedene električne energije. Predviđeno je da se ta sredstva koriste za smanjenje aerozagađenja i poboljšanje kvaliteta života građana. Iako Grad Tuzla ova sredstva koristi namjenski, u Forumu građana Tuzla smatraju da ona trebaju isključivo biti uložena u mjere smanjenja zagađenja zraka.
„Mi smo uradili jednu analizu utroška tih sredstava od 2015. do 2020. godine gdje je Grad Tuzla uprihodovao oko 35 milijuna KM. Uglavnom, ukupno 14% je utrošeno u projekte koji direktno smanjuju aerozagađenje. Ostalo je utrošeno na druge infrastrukturne projekte“, kaže Jelena Tanasković Mićanović iz Foruma građana Tuzla.
Da se sredstva dobijena po osnovu nastalog aerozagađenja ipak trebaju trošiti isključivo u mjere njegovog smanjenja mišljenja su i u Centru za ekologiju i energiju Tuzla.
„Ono što je dobro da Grad Tuzla troši više od 1,2 milijuna direktno na zagađenje zraka kroz odluku i sufinanciranje tih mjera npr za utopljavanje objekata, za priključenje na centralno grijanje, za promjenu energenta toplotne pumpe, peći na pelet je odlično, ali bi još bolje bilo kada bi se sva sredstva koja dođu od Termoelektrane utrošila na to. Međutim, i ta sredstva koja dolaze mogla bi biti mnogo veća, jer ukoliko Elektroprivreda i Termoelektrana ne radi odsumporavanje i svjesno ga odgađaju, ovo bi mogli biti 2,3 do 4 puta više sredstava“, kaže Džemila Agić iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla.
Iz Gradske uprave Tuzla navode da su, iako ne iz ovog izvora Proračuna, u razdoblju od 2018. do 2022. godine izdvojili tri puta više sredstava za smanjenje mjera aerozagađenja nego što je uplaćeno po tom osnovu iz sredstava Termoelektrane.
„Mi smo u tom periodu dobili oko 21 milijun i 900 hiljada od sredstava Termoelektrane Grad Tuzla u budžet. Kada analiziramo koliko je grad, mimo tih sredstava, uložio u smanjenje aerozagađenja i u projekte zaštite okoline, dođemo do zaključka da je to tri puta više. Prema zvaničnim podacima, grad je uložio u tom periodu 65 miliona maraka“, kaže Miralem Mulać, pomoćnik gradonačelnika Tuzle za Službu za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica.
On navodi da se iznos sredstava koja se uplaćuju u Proračun Grada Tuzle iz godine u godinu smanjuju i da je to još jedan od razloga zašto za mjere smanjenja aerozagađenja treba tražiti i druge izvore. Sredstva koja se izdvajaju po osnovu rada Termoelektrana u svakom slučaju bi trebala biti veća, mišljenja je Miralem Mulać, s obzirom na to da se po istom osnovu, a za gradove i općine gdje se nalaze hidroelektrane izdvaja oko šest puta više sredstava koja čak nemaju određenu namjenu. Postojalo je više inicijativa za zakonske izmjene na ovom planu, ali nijedna do sada nije otišla u zakonsku proceduru. Forum građana Tuzla je pripremio izmjene zakona po kojima bi izdvojena sredstva po osnovu rada Termoelektrana bila utrošena za mjere smanjenja aerozagađenja. Dobili su podršku zastupnika u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine iz Tuzle i Lukavca.
„Logično bi bilo da se ta sredstva namjenski koriste. Prijedlog Foruma građana Tuzla jeste da se barem 80 posto tih sredstava koriste u svrhu smanjenja aerozagađenja i svakako da onoliko koliko bude bilo u mojoj moći kluba unutar kojeg djelujem da podržimo, a ukoliko bude bilo moguće i izlobiramo samu izmjenu tog zakonskog rješenja“, kaže Dajana Čolić, zastupnica u Parlamentu FBiH.
Forum građana Tuzla je, u okviru kampanje „Zarobljeni zrak“ početkom ove godine organizirao i potpisivanje peticije za svoju inicijativu. Dobili su podršku oko 2 tisuće građana, a sa ovim aktivnostima namjeravaju nastaviti i dalje.
Enisa Alibalić